Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego i komputera?

Telefon komórkowy i komputer są obecnie dostępne i powszechne, tak że bez nich wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Tymczasem kobiety w ciąży powinny ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących szkodliwe promienie. Istnieją przypuszczenia, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży często używały komórki są nadpobudliwe. Kobiety ciężarne powinny zadbać o spokój i relaks, dlatego wskazane jest przebywanie na świeżym powietrzu, a nie częste siedzenie przed komputerem.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

Nie istnieją badania, które jednoznacznie wskazywałyby na szkodliwość używania telefonów komórkowych w czasie ciąży. Prawdopodobnie istnieje zależność pomiędzy korzystaniem z „komórek” a nadpobudliwością u dzieci, jednak te wyniki nie są do końca potwierdzone. Być może problemy z zachowaniem dzieci mają podłoże w poświęcaniu mniejszej uwagi dzieciom przez matki często korzystające z telefonu.Ciąża a komputer

Istnieją pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe płodu, ponieważ zwykle siedzi się blisko nieg...

Telefony komórkowe emitują promieniowanie, podobnie jak telewizor, komputer i kuchenka mikrofalowa. Jednak eksperci są zgodni, że promieniowanie to najprawdopodobniej nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Poza tym telefony dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.

 Kobiety w ciąży, które nie potrafią zrezygnować z używania telefonów komórkowych, a jednocześnie nie chcą zaszkodzić dziecku, powinny ograniczyć czas rozmów, SMS-ować zamiast dzwonić, kontrolować długość rozmów i telefonować w miejscach, gdzie zasięg jest dobry.Czy w ciąży można korzystać z komputera?

Istnieją jedynie pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe płodu, ponieważ zwykle siedzi się bliżej niego niż na przykład telewizora. Jednak żadne badania nie wykazały związku pomiędzy korzystaniem z komputera a poronieniem.

 Jednak wszyscy, nie tylko ciężarne, powinni pamiętać o tym, aby w trakcie korzystania z komputera robić przerwy – około 10 minut co godzinę – a także często badać wzrok. W czasie ciąży wiele kobiet czuje się niekomfortowo, nosząc soczewki kontaktowe, dlatego do pracy z komputerem zaleca się noszenie okularów.

 Chociaż nie potwierdzono negatywnego wpływu promieniowania emitowanego przez ekran komputera na płód, warto pamiętać, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie może być szkodliwe dla każdego.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czy w ciąży mogę...?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Czy w ciąży mogę...?
Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Alergia

5 najdziwiniejszych alergii

5 najdziwiniejszych alergii

elektromagnetyczne. Nie używa na co dzień komputera, samochodu, telefonu komórkowego ani mikrofalówki. Dlaczego? "Mgiełka", jaką wytwarzają urządzenia (...) zaleca się unikanie wychodzenia na słońce...

Newsy - zdrowie

Nowa technika 5D może pomóc w diagnozowaniu chorób

przy sobie? * Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego? HySP może spojrzeć na wiele różnych cząsteczek w jednym momencie. "Wyobraź sobie, że analizujesz (...) zdjęć zrobionych...

Czy w ciąży mogę...?

Ciąża a komputer

Ciąża a komputer

Istnieją pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe płodu, ponieważ zwykle siedzi się blisko niego.

Uzależnienia

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

od substancji niechemicznych, czyli hazardu, komputera czy telefonów komórkowych, chodzi o ucieczkę od rzeczywistości. To jest ten wspólny mianownik we wszystkich (...) lat temu nie występowały, znajduje...

Wózki, nosidełka, chusty

Nosidełka dla najmłodszych

Nosidełka dla najmłodszych

Nosidełka dają większą swobodę przede wszystkim rodzicom. Można z nich korzystać na spacerze czy robiąc zakupy w sklepie. Nie trzeba taszczyć ze sobą ciężkiego i nieporęcznego wózka.

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

mianowicie, że wydzielina będzie gęstsza i ciężej ją będzie usunąć z nozdrzy. Śluz w końcu traci na sile Po kichnięciu i dotknięciu powierzchni, np. telefonu (...) lub komputera, wirus obecny w wydzielinie z nosa może...