Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami i zanieczyszczeniami?

Chemikalia znajdują się prawie we wszystkich produktach, których używamy do sprzątania czy renowacji domu. Możemy je też znaleźć w zanieczyszczonych rybach. Dlatego trudno jest ograniczyć z nimi kontakt. Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o siebie, ponieważ styczność ze szkodliwymi substancjami może spowodować wady w rozwoju ich dziecka. Żeby uniknąć zagrożenia, należy wiedzieć, gdzie się ono znajduje. Środki czystości, farby, lakiery, odświeżacze powietrza czy też ryby? Które z tych rzeczy należy wyeliminować, a które można zastąpić innymi?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?


Odświeżacz powietrza a ciąża
Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają...

zobacz galerię

Chemikalia w ciąży są niebezpieczne. Zupełne uniknięcie kontaktu z chemikaliami w czasie ciąży jest niemożliwe, jednak można go znacznie ograniczyć.

 W czasie sprzątania i korzystania ze środków czyszczących należy nosić szczelne gumowe rękawiczki i starać się nie wdychać oparów chemikaliów. Nie powinno się używać pestycydów, środków na owady ani produktów przeciwgrzybiczych. Na rynku dostępne są naturalne środki do czyszczenia – warto ich używać, będąc w ciąży.

 Jeśli ciężarna ma kontakt z chemikaliami w pracy, zwiększa to ryzyko poronienia lub wad wrodzonych. W takiej sytuacji pracodawca ma za zadanie przenieść kobietę w ciąży na stanowisko, które nie stwarza zagrożenia dla płodu, bez zmniejszania jej wynagrodzenia.

Kontakt z farbą, terpentyną i innymi środkami może negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka. Dlatego kobiety ciężarne powinny przekazać prace remontowe partnerowi lub fachowcom.

 W czasie ciąży nia zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu. Wysokie stężenie lotnych związków powoduje bóle głowy, biegunkę, ból ucha i wymioty. Istnieje zależność między stosowaniem środków w aerozolu a świszczącym oddechem u dziecka po narodzeniu. Ma to związek z wnikaniem chemikaliów do ciała matki i ich wpływem na rozwijające się płuca i inne organy dziecka.

2. Czy w ciąży można mieć kontakt z zanieczyszczeniami?

Ciężarne powinny unikać także kontaktu z rtęcią, którą można znaleźć w zanieczyszczonych rybach, na przykład w mieczniku, rekinie i marlinie. Kobiety w ciąży mogą jeść tuńczyka, ale w rozsądnych ilościach.

 Kobiety w ciąży, które decydują się na używanie chemicznych środków do czyszczenia powinny pamiętać o tym, aby nigdy nie mieszać amoniaku i środka rozjaśniającego – powstałe opary są niezwykle niebezpieczne.Także ołów nie służy ciężarnym. Można go znaleźć w zanieczyszczonej ołowiem wodzie, dlatego należy pamiętać o korzystaniu z filtrów do wody. Również hobby może prowadzić do styczności z ołowiem, dlatego będąc w ciąży, należy unikać garncarstwa, robienia biżuterii, nadruków itd. Ponadto należy uważać przy usuwaniu starej farby (przed 1970 rokiem farby na bazie ołowiu były powszechnie używane).Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.