Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można pić alkohol, napoje energetyzujące i colę?

Które napoje w ciąży są zakazane, a z których przyszła mama nie musi rezygnować? Słodkie gazowane napoje nie są polecane nikomu, ponieważ nie mają żadnych wartości odżywczych. Napoje energetyzujące mają w swoim składzie kofeinę, która źle wpływa na rozwój dziecka. Jeżeli zaś chodzi o alkohol w ciąży, to nie ma tu żadnych wątpliwości. Jest on bezwzględnie zakazany kobietom spodziewającym się dziecka. Nawet najmniejsza jego ilość zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i zespołu alkoholowego płodu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Czy w ciąży można pić alkohol?

Przeciwwskazania w ciąży
Przeciwwskazania w ciąży

Ciąża to szczególny moment w życiu kobiety. Przez cały okres jej trwania trzeba mieć na uwadze dobro

zobacz galerię

Większość kobiet w ciąży automatycznie rezygnuje ze spożywania alkoholu, aby nie zaszkodzić płodowi. Badania jednoznacznie wskazują na szkodliwość alkoholu , ale mimo to niektóre ciężarne zastanawiają się, czy na przykład jeden drink od czasu do czasu ujdzie im na sucho. Warto pamiętać, że żadne badania nie wskazują bezpiecznej granicy spożycia alkoholu w ciąży.

Ryzyko wad wrodzonych u dziecka znacznie wzrasta przy regularnym spożywaniu alkoholu w dużych ilościach. Ponadto dzieci kobiet, które piły alkohol w ciąży cierpią na FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli tak zwany zespół alkoholowy płodu. Zmiany, jakie zachodzą w płodzie są nie tylko fizyczne, ale również umysłowe i behawioralne.

Zespół alkoholowy płodu powoduje u starszych dzieci problemy ze wzrostem, deformacje twarzy i trwałe uszkodzenia mózgu. Częste są trudności w nauce i w kontaktach z ludźmi.
 Z kolei szkodliwość piwa bezalkoholowego o zerowej lub minimalnej zawartości alkoholu, nieprzekraczającej 0,5‰, jest znikoma, ale na wszelki wypadek lepiej nie spożywać go, będąc w ciąży.

2. Czy w ciąży można pić napoje energetyzujące?

Wiele kobiet regularnie pije napoje energetyzujące, jednak w czasie ciąży są one niewskazane. Ciężarne powinny zupełnie z nich zrezygnować lub znacznie ograniczyć ich spożycie. Według niektórych badań kofeina w napojach energetyzujących może negatywnie wpłynąć na wzrost płodu.

3. Czy w ciąży można pić napoje typu cola?

Badania wykazały, że spożywanie dużej ilości napojów typu cola może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. Jednak, aby potwierdzić to odkrycie, konieczne są dalsze badania. Cola w swym składzie zawiera również duże ilości kofeiny, podobnie jak napoje energetyzujące, która negatywnie wpływa na wzrost i rozwój płodu. Na wszelki wypadek lekarze odradzają słodkie i gazowane napoje i doradzają picie wartościowych płynów, na przykład soków owocowych i warzywnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza