Trwa ładowanie...

Dexak – opis, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Avatar placeholder
01.04.2021 14:03
Dexak dostępny jest na receptę
Dexak dostępny jest na receptę (123rf.com)

Dexak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym dostępnym na receptę. Wskazaniami do zastosowania preparatu Dexak są ostre dolegliwości bólowe o umiarkowanym lub mocnym charakterze. Co zawiera i jak działa Dexak?

spis treści

1. Właściwości leku Dexak.

Dexak zawiera w swoim składzie deksketoprofen, który jest optycznie czynnym rodzajem ketoprofenu. Deksketoprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, hamuje on syntezę prostaglandyn, współodpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. Dexak jest wykorzystywany w leczeniu bólu jednak nie ma działania przeciwdrobnoustrojowego.

Pierwsze efekty podania leku są odczuwalne zazwyczaj już po około czterdziestu minutach od podania a jego działanie utrzymuje się średnio przez około osiem godzin.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy [5 zdjęć]

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania leku.

Wskazaniami do podania preparatu Dexak jest umiarkowany lub silny ból o ostrym charakterze. Dość często jest on stosowany w przebiegu takich schorzeń jak na przykład: kolka nerkowa, bóle pooperacyjne czy ból kręgosłupa.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Diclac?

Niestety nawet, gdy istnieją wskazania do zastosowania leku Dexak nie zawsze jest możliwe jego podanie. Podstawowym przeciwskazaniem, podobnie jak w przypadku innych leków jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Dexak nie powinien być też podawany osobom, u których wcześniej odnotowano objawy nadwrażliwości na preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy takie jak na przykład skurcz oskrzeli, polipy w nosie, pokrzywka, rumień na skórze czy wysypka na ciele.

Pozostałymi przeciwskazaniami do podania leku Dexak są:

Leku Dexak nie powinno się też stosować w przypadku kobiet w trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie należy go też poddawać dzieciom oraz młodzieży.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Niepożądane działania i skutki uboczne stosowania.

Przyjmowanie leku Dexak może powodować wystąpienie objawów niepożądanych. Do najczęściej występujących należą: ból brzucha, niestrawność, wymioty, nudności, biegunka a także ból oraz zaczerwienienie skóry w miejscu podania leku.

Innymi działaniami niepożądanymi mogącymi mieć miejsce po podaniu leku Dexak są: suchość w ustach, zapalenie błony śluzowej żołądka, wzdęcia, zmiany stężenia glukozy we krwi, krwawienie z przewodu pokarmowego, jadłowstręt, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki.

Możliwe jest także wystąpienie: zawrotów i bólów głowy, nadmiernej senność, zaburzenia widzenia, omdleń, zaburzeń snuoraz uczucia niepokoju. Przed podaniem preparatu konieczne jest dokładne zapoznanie się z dołączoną do niego ulotką, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.