Divascan – właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki
Divascan jest lekiem przeciwmigrenowym, stosowanym w neurologii. W swoim składzie zawiera iprazochrom, który zapobiega zaburzeniom metabolicznym występującym miejscowo w procesie patomechanizmu wspomnianej powyżej migreny. Divascan jest lekiem dostępnym na receptę.
1. Divascan – właściwości
Divascan, to lek zawarty w pomarańczowych tabletkach o dwupłaszczyznowych, nakrapianych na czerwono i skośnie ściśniętych brzegach. Stosowany jest u osób dorosłych jako leczenie napadów migreny, a także innych bólów głowy o pochodzeniu migrenowym. Zaleca się stosowanie leku Divascan również w chorobie siatkówki oka.
Dzięki iprazochromie działanie leku jest bardziej skuteczne, ponieważ pozwala on zapobiegać miejscowym zaburzeniom migrenowym. Przede wszystkim hamuje pobudzanie chemoreceptorów i rozwój obrzęku występującego w obrębie okołoogniskowym.
Ponadto, lek Divascan zawiera laktozę jednowodną, żelatynę, skrobię kukurydzianą oraz magnezu stearynian.
2. Divascan – stosowanie
Efekty leczenia obserwowane są po kilku tygodniach, rzadziej miesiącach. Zaleca się, aby farmakoterapia Divascan nie trwała krócej niż sześć do ośmiu tygodni. Częstotliwość i dawkę leku Divascan ustala indywidualnie lekarz, a czas leczenia powinien być w szczególnej mierze uzależniony od częstości występowania charakterystycznych dla migreny napadów bólu. W występowaniu migreny zaleca się stosować od jednej do trzech dawek leku w ciągu doby.
Przy występowaniu retinopatii cukrzycowej zazwyczaj stosuje się podawanie dwóch lub trzech tabletek na dobę. Bardzo ważnym jest, aby nie stosować leku Divascan jako doraźnego produktu mającego na celu przerwać już trwający lub zbliżający się atak migreny.
3. Divascan – skutki uboczne
Stosowanie leku Divascan rzadko prowadzi do wystąpienia polekowej wysypki alergicznej. W trakcie leczenia można jednak zaobserwować zabarwienie moczu o kolorze czerwonawo-brązowym, co oznacza, że zażywana substancja jest wydalana wraz z moczem. Na początku przyjmowania leku Divascan w skrajnej liczbie przypadków może wystąpić utrata apetytu.
Ponadto, lek może upośledzić sprawność psychofizyczną oraz zdolność do prowadzenia pojazdów, a także obsługiwanie maszyn. Nie zaleca się stosowania leku Divascan u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Osoby nadwrażliwe na iprazochrom, a także na pochodne adrenochromu nie powinny przyjmować tego leku.
Przez zawartą w Divascan laktozę nie powinno się go zlecać osobom borykającym się z dziedziczną nietolerancją galaktozy czy zespołem charakteryzującym się złym wchłanianiem glukozy-galaktozy.
4. Divascan – zamienniki
Lek Divascan jest dostępny w postaci tabletek. Dawka o masie 2,5g w opakowaniu zawierającym 60 tabletek kosztuje ok. 20-30 zł. Divascan nie posiada zamienników, których składniki i właściwości nie odbiegałyby znacząco od tych, o których zapewnia producent produktu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.