Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Divascan – właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki

Divascan jest lekiem przeciwmigrenowym, stosowanym w neurologii. W swoim składzie zawiera iprazochrom, który zapobiega zaburzeniom metabolicznym występującym miejscowo w procesie patomechanizmu wspomnianej powyżej migreny. Divascan jest lekiem dostępnym na receptę.

Zobacz film: "Nietypowe przyczyny bólu głowy"

spis treści

1. Divascan – właściwości

Divascan, to lek zawarty w pomarańczowych tabletkach o dwupłaszczyznowych, nakrapianych na czerwono i skośnie ściśniętych brzegach. Stosowany jest u osób dorosłych jako leczenie napadów migreny, a także innych bólów głowy o pochodzeniu migrenowym. Zaleca się stosowanie leku Divascan również w chorobie siatkówki oka.

Dzięki iprazochromie działanie leku jest bardziej skuteczne, ponieważ pozwala on zapobiegać miejscowym zaburzeniom migrenowym. Przede wszystkim hamuje pobudzanie chemoreceptorów i rozwój obrzęku występującego w obrębie okołoogniskowym.

Ponadto, lek Divascan zawiera laktozę jednowodną, żelatynę, skrobię kukurydzianą oraz magnezu stearynian.

Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć?
Migrena u dzieci - co powinnaś wiedzieć? [8 zdjęć]

Migrena zazwyczaj kojarzy się nam z problemem występującym tylko u dorosłych. Ale dzieci również cierpią

zobacz galerię

2. Divascan – stosowanie

Efekty leczenia obserwowane są po kilku tygodniach, rzadziej miesiącach. Zaleca się, aby farmakoterapia Divascan nie trwała krócej niż sześć do ośmiu tygodni. Częstotliwość i dawkę leku Divascan ustala indywidualnie lekarz, a czas leczenia powinien być w szczególnej mierze uzależniony od częstości występowania charakterystycznych dla migreny napadów bólu. W występowaniu migreny zaleca się stosować od jednej do trzech dawek leku w ciągu doby.

Przy występowaniu retinopatii cukrzycowej zazwyczaj stosuje się podawanie dwóch lub trzech tabletek na dobę. Bardzo ważnym jest, aby nie stosować leku Divascan jako doraźnego produktu mającego na celu przerwać już trwający lub zbliżający się atak migreny.

3. Divascan – skutki uboczne

Stosowanie leku Divascan rzadko prowadzi do wystąpienia polekowej wysypki alergicznej. W trakcie leczenia można jednak zaobserwować zabarwienie moczu o kolorze czerwonawo-brązowym, co oznacza, że zażywana substancja jest wydalana wraz z moczem. Na początku przyjmowania leku Divascan w skrajnej liczbie przypadków może wystąpić utrata apetytu.

Ponadto, lek może upośledzić sprawność psychofizyczną oraz zdolność do prowadzenia pojazdów, a także obsługiwanie maszyn. Nie zaleca się stosowania leku Divascan u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Osoby nadwrażliwe na iprazochrom, a także na pochodne adrenochromu nie powinny przyjmować tego leku.

Zobacz także:

Przez zawartą w Divascan laktozę nie powinno się go zlecać osobom borykającym się z dziedziczną nietolerancją galaktozy czy zespołem charakteryzującym się złym wchłanianiem glukozy-galaktozy.

4. Divascan – zamienniki

Lek Divascan jest dostępny w postaci tabletek. Dawka o masie 2,5g w opakowaniu zawierającym 60 tabletek kosztuje ok. 20-30 zł. Divascan nie posiada zamienników, których składniki i właściwości nie odbiegałyby znacząco od tych, o których zapewnia producent produktu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza