Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

Skóra głowy swędzi, piecze, do tego łuszczy się i jest podrażniona? Nie lekceważ tych objawów. To mogą być pierwsze symptomy choroby – im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu.

Łupież

Swędzenie i łuszczenie się skóry głowy (często połączone z zaczerwienieniem i występowaniem stanu zapalnego) może oznaczać łupież.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Najczęściej mamy do czynienia z łupieżem pospolitym skóry głowy, choć może też być to łupież łojotokowy (gdy łuski są tłuste przylegają do skóry i powodują silne podrażnienie).

Mówi się wtedy o łojotokowym zapaleniu skóry, w którym swędzenie i łuszczenie może występować także na brodzie, brwiach, plecach, klatce piersiowej, a nawet powiekach. Na szczęście łupieżu można szybko się pozbyć, choć dolegliwość ma tendencję do nawracania. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja.

11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje zaczerwienienia, trądzik i stan zapalny skóry, a...

Łuszczyca

To przewlekła choroba zapalna, którą stwierdza się, kiedy nowe komórki produkowane są w nadmiarze i szybko przesuwają się z głębszych warstw ku powierzchni skóry, co skutkuje tworzeniem się czerwonych plam pokrytych drobnymi łuskami albo białymi płatkami.

Łuszczące się powierzchnie skóry często pojawiają się wzdłuż linii włosów. Swędzą i mogą prowadzić do rozwoju ostrego łupieżu. Wykwity występują też na kolanach, łokciach, stopach, dłoniach, plecach, pośladkach.

Przyczyna choroby nie jest znana. Reaktywuje się ona od czasu do czasu. Udowodniono, że objawy może nasilić stres.

Niedoczynność tarczycy

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest odwodnienie organizmu. Osoby z tym zaburzeniem mogą mieć suchą skórę głowy połączoną z jej swędzeniem. Może się również łuszczyć.

Jak ustalić niedoczynność? Zwróć uwagę, czy nie występują u ciebie inne symptomy dla niej charakterystyczne: ciągłe zmęczenie i senność, obniżona temperatura ciała, zaparcia, wypadanie włosów, przybieranie na wadze bez konkretnego powodu, obfite miesiączki czy wole na szyi.

Sprawdź poziom TSH, FT3 i FT4, a następnie odwiedź endokrynologa. Dokładna przyczyna występowania niedoczynności tarczycy nie jest znana. Zaburzenie częściej dotyczy kobiet.

Atopowe zapalenie skóry

Swędzące i łuszczące się zmiany mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry głowy (egzemę). To choroba przewlekła, która zwykle rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie. Jedna z najczęstszych alergicznych chorób skóry.

AZS towarzyszy nawrotowy świąd oraz zliszajowacenie skóry. Rozwojowi choroby sprzyjają skłonności genetyczne, choć w powstaniu AZS istotny udział mogą mieć też czynniki psychologiczne.

Oprócz swędzenia pojawia się zaczerwienienie, łuszczenie i przesuszenie skóry. Zmiany poza głową, mogą lokalizować się na zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy czy szyi, choć zdarza się, że obejmują całe ciało.

Grzybica

W grzybicy skóry głowy pojawia się kilka okrągłych swędzących zmian, z których wypadają włosy. Zwykle odpowiadają za nią grzyby zwane dermatofitami. Zakażenie może pochodzić od drugiej osoby, dlatego rozwojowi schorzenia sprzyja pożyczanie ręczników czy chodzenie boso w publicznych miejscach (np. na basenie).

Jeśli podejrzewasz, że skóra głowy swędzi cię z tego powodu zgłoś się do lekarza – w większości przypadków leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych w postaci maści, kremów czy płynów.

Do grzybic skóry głowy zalicza się: grzybicę woszczynową, grzybicę strzygącą i łupież pstry.

Niewłaściwa pielęgnacja

Jeśli często skarżysz się na swędzenie skóry głowy, ale oprócz tego nie dostrzegasz innych niepokojących symptomów, być może przyczyną jest zła pielęgnacja – np. stosowanie niewłaściwego szamponu, niedokładne spłukiwanie kosmetyków, mycie włosów w gorącej wodzie, suszenie ich suszarką itp.

Skóra staje się wtedy podrażniona, co skutkuje swędzeniem. Może się też zacząć łuszczyć. By się upewnić czy właśnie to jest przyczyną swędzenia trzeba zmienić szampon (najlepiej na produkt z apteki), myć włosy w letniej wodzie i powstrzymać się od stosowania takich urządzeń jak suszarka czy lokówka elektryczna.

Wszawica

Gdy twoje dziecko często drapie się po głowie, to mogło zarazić się wszawicą. Wszy to małe owady odżywiające się ludzką krwią; składają jaja zwane gnidami, które przyklejają się do włosów. Uporczywe drapanie często prowadzi do zakażeń bakteryjnych objawiających się zaczerwienieniem skóry i zapalnymi grudkami.

Wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko zwłaszcza wśród dzieci, natomiast u dorosłych wszawicą można zarazić się przy okazji bliskiego kontaktu fizycznego lub poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów (takich jak odzież czy szczotka do włosów).

W aptekach dostępne są preparaty na wszawicę – do lekarza zgłaszamy się, gdy domowe sposoby leczenia nie przyniosą rezultatu.

Zapalenie mieszków włosowych

Przyczyną jest zakażenie mieszków przez powszechnie występujące na skórze bakterie gronkowca złocistego albo paciorkowca ropnego. Warto wiedzieć, że do rozwoju schorzenia może doprowadzić też używanie maszynki do golenia albo ręcznika, z którego korzystała również inna osoba.

Oprócz swędzenia pojawiają się wypełnione ropą krostki oraz zaczerwienienie, a niekiedy również ból. Zmian ropnych nie wolno wyciskać. Z zapaleniem mieszków włosowych należy zwrócić się do dermatologa albo trychologa. W ich leczeniu skuteczne okazują się maści z antybiotykiem oraz peelingi medyczne na skórę głowy.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 7 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...