Trwa ładowanie...

Dna moczanowa - leczenie cytryną. Czy jest skuteczne?

Dna moczanowa (skaza moczanowa, artretyzm, podagra) to choroba, która przed wiekami była przypisana do ludzi bogatych. W jej przebiegu w stawach i tkankach okołostawowych odkładają się kryształki kwasu moczowego, co ma związek z jego wysokim stężeniem we krwi (hiperurykemia). W ostatnim czasie głośno mówi się w jej kontekście o kuracji cytrynowej. Czy faktycznie leczy dnę moczanową. Na czym polega leczenie dny moczanowej cytryną?

spis treści

1. Dna moczanowa - objawy

W przebiegu dny moczanowej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który pojawia się w okolicy stawów oraz tkanek okołostawowych. Są one bolesne, mocno zaczerwienione. Pojawia się silny obrzęk, a skóra wokół zmienionego chorobowo miejsca jest gorąca.

Zobacz film: "Bolą cię stawy? Sprawdź których produktów unikać"

2. Dna moczanowa - leczenie

Wiele jest sposobów leczenia dny moczanowej, jednak w ostatnim czasie za jedną skuteczniejszych metod uważa się kurację cytrynową. Kwas cytrynowy wiąże się z wapniem, w wyniku czego powstaje sól, która po rozpuszczeniu reguluje tkankę kostną i poprawia przemianę materii.

Tego rodzaju terapia działa oczyszczająco (wspomaga usuwanie toksyn z organizmu), pozwala też usunąć wolne rodniki i zrzucić zbędne kilogramy.

Leczenie cytryną niektórzy stosują też w przebiegu innych przewlekłych schorzeń, m.in. osteoporozy, kamicy żółciowej, cukrzycy, kamicy nerkowej, anemii czy nadciśnienia tętniczego.

Lekarze jednak przestrzegają przed leczeniem dny moczanowej cytryną. To metoda mocno kontrowersyjna, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tak duża ilość kwasu może osłabić działanie stosowanych leków i uszkodzić szkliwo zębów, przyczyniając się do rozwoju próchnicy.

3. Kuracja cytrynowa a dna moczanowa

Zwolennicy metod naturalnych leczenia dny moczanowej promują dietę, która polega na spożywaniu wyłącznie owoców cytrusowych przez okres trzech dni. W ciągu dnia pije się wyłącznie przygotowane z nich soki połączone z wodą. Stosuje się też nieco inny schemat. Sok z cytryn pije się codziennie przez 12 dni według następujących wytycznych:

  • dzień 1 i 12 – 5 cytryn,
  • dzień 2 i 11 – 10 cytryn,
  • dzień 3 i 10 – 15 cytryn,
  • dzień 4 i 9 – 20 cytryn,
  • dzień 5 i 8 – 25 cytryn.

Taką cytrynową kurację na dnę moczanową przygotowuje się poprzez wyciśnięcie soku z cytryn, które przekraja się wszerz na dwie połówki i dokładnie wyciska. Soku nie wolno rozcieńczać. Spożywa się go od 3 do 5 razy dziennie, minimum 30 minut przed posiłkiem lub 60 minut po posiłku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza