Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dom dla alergika – o czym nie możesz zapomnieć?

Avatar placeholder
Anna Tylec 27.11.2018 09:35
Istnieją elementy, o których trzeba pamiętać w domu dla alergika
Istnieją elementy, o których trzeba pamiętać w domu dla alergika

Sposób urządzenia domu ma być dla jego mieszkańców wygodny, ma zapewnić funkcjonalność i nadać wnętrzom estetyki. Jednak alergicy powinni pamiętać także o kilku ważnych zasadach, które pozwolą ograniczyć osiadanie kurzu do minimum i tym samym poprawić komfort życia.

spis treści

1. Wystrój wnętrz a alergia domownika

Osoby uczulone na pleśń, roztocza i pyłki powinny zwrócić szczególną uwagę na meble, którymi chcą zapełnić przestrzeń. O ile dodatki można swobodnie wymieniać, o tyle meble są inwestycją na lata.

Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"

Alergicy powinni unikać przede wszystkim dużej ilości półek i blatów, na których łatwo gromadzi się kurz. Najlepszym rozwiązaniem są oszklone witrynki lub zabudowane regały na całą ścianę. W witrynkach można przechowywać różnego rodzaju drobne i nieforemne przedmioty ściągające kurz – figurki, szklane naczynia czy ozdobną zastawę. Miłośnicy czytania znajdą tam także miejsce na książki. Osoby reagujące alergicznie na obecność pyłków i drobnoustrojów powinny jednak ograniczyć liczbę drobnych przedmiotów, których odkurzanie jest trudne i czasochłonne. Nie sprawdzą się też sztuczne kompozycje kwiatowe i kwiaty doniczkowe, szczególnie bujne i o drobnych liściach.

W kwestii dywanów alergicy powinni uważać na te puszyste i o długich frędzlach. Ich struktura sprawia, że kurz wnika głęboko w dywan, nie pozwalając na dokładne odkurzenie. Podobnie jest z kocami, kapami i nakryciami mebli. Im cieńszy materiał, tym łatwiej usunąć z niego zalegający kurz. Zatem alergicy powinni zrezygnować z grubych i misternie plecionych materiałów, także w postaci tapicerek okalających kanapy, krzesła oraz fotele.

Dekoracjami nie do końca przyjaznymi alergikom są także zasłony i firanki. Zatrzymują kurz, który wzbija się w powietrze przy każdym, choćby najmniejszym ruchu. W zastępstwie okna można udekorować ozdobnymi roletami lub pasującymi do surowych wnętrz żaluzjami. Ich czyszczenie jest prostsze – wystarczy użyć ściereczki elektrostatycznej.

2. Urządzenia, które alergik musi mieć

Odkurzacze z filtrem to obowiązkowe wyposażenie domu alergika
Odkurzacze z filtrem to obowiązkowe wyposażenie domu alergika

Dom, w którym mieszka alergik, warto wyposażyć w pewne akcesoria do sprzątania oraz urządzenia, które wydajnie eliminują kurz. Podczas porządków bardzo skuteczne okazują się ściereczki z wiskozy, które posiadają właściwości elektrostatyczne – usuwają kurz i opóźniają jego ponowne nawarstwianie. Do czyszczenia oraz pielęgnacji drewnianych i skórzanych mebli można wykorzystać ściereczki z woskiem.

W trosce o czyste powietrze dużym ułatwieniem dla alergików są odkurzacze z filtrem, np. Allergy Plus, który ma za zadanie zatrzymywać drobnoustroje i pyłki w komorze odkurzacza, przez co powietrze wyrzucane przez urządzenie jest pozbawione zanieczyszczeń. Obecnie na rynku dostępne są także oczyszczacze powietrza, które pomagają w walce z kurzem, roztoczami i innymi alergenami. Warto też wybierać takie odkurzacze, które posiadają rekomendacje towarzystw wspierających walkę z alergią jak na przykład Brytyjska Fundacja Antyalergiczna (BAF).

3. Temperatura i wilgotność w domu alergika

Bardzo ważnym aspektem odnoszącym się do komfortu mieszkania jest kontrola temperatury i wilgotności powietrza w domu. Warto zainwestować w czujniki i urządzenia mierzące te dwie wartości. Roztocza i grzyby rozwijają się z zawrotną prędkością, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 24°C, a wilgotność powietrza wzrasta powyżej 65 proc. W domu alergika powinna panować maksymalnie temperatura pokojowa, czyli 21°C, a wilgotność utrzymywać się na poziomie 50–60 proc. Pomieszczenia najlepiej wietrzyć w chłodniejsze i umiarkowanie wietrzne dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze