Donald Tusk ma zapalenie płuc. Powikłania choroby mogą być poważne
O chorobie premiera i ograniczeniu przez niego aktywności w najbliższych dniach poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zapalenia płuc nie należy nigdy lekceważyć, bo powikłania nieleczonej choroby mogą być bardzo poważne.
1. Premier chory na zapalenie płuc
Po oficjalnym komunikacie CIR, w którym poinformowano o tymczasowej przerwie w obowiązkach, premier Tusk sam nawiązał do swojej choroby we wpisie w portalu X (d. Twitter).
“Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty” - napisał szef rządu.
Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty. 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 25, 2024
Prezes Rady Ministrów był ostatnio widziany w zeszły czwartek, gdy pojawił się na przemówieniu Radosława Sikorskiego dotyczącym celów polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok.
2. Jak rozpoznać zapalenie płuc?
Do typowych objawów sugerujących zapalenie płuc należą gorączka, dreszcze, poty, uczucie rozbicia, ale także mokry kaszel z gęstą, ropną wydzieliną, a nawet ból w klatce piersiowej, odczuwalny najmocniej przy głębokim wdechu przy podczas kaszlu. W ciężkim przebiegu możliwe są także duszności.
Objawy zapalenia płuc u małych dzieci są przeważnie podobne, co u dorosłych, choć może do nich dołączyć tzw. sinica, czyli charakterystyczne zasinienie skóry na palcach czy wokół ust.
Warto jednak podkreślić, że zapalenie płuc może występować także w wariancie atypowym, który charakteryzuje się powolnym, ukrytym i prawie bezobjawowym rozwojem. Przy atypowym zapaleniu płuc chory może mieć tylko lekko podwyższoną albo prawidłową temperaturę ciała, której nie będą towarzyszyć dreszcze ani intensywny kaszel. Chorobę najczęściej rozpoznaje się po badaniu RTG płuc, które przeważnie jednoznacznie pokazuje zmiany powstałe na skutek schorzenia.
3. Powikłania po zapaleniu płuc
Zapalenie płuc może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień płucny, który charakteryzuje się gromadzeniem się ropy w miąższu płuca po infekcji bakteryjnej. Inne powikłania obejmują wysiękowe zapalenie opłucnej, które objawia się ostrym bólem w klatce piersiowej i utrudnia oddychanie, często występujące po bakteryjnym lub wirusowym zapaleniu płuc.
Szybkie rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla zapobieżenia dalszym powikłaniom i poprawy stanu zdrowia pacjenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.