Trwa ładowanie...

Pacjenci w patowej sytuacji. Lek zniknął z aptek, a nie ma zamiennika

 Karolina Rozmus
17.09.2024 12:42
Nowe zestawienie GIF. Pacjenci odejdą z apteki z kwitkiem?
Nowe zestawienie GIF. Pacjenci odejdą z apteki z kwitkiem? (Getty Images)

Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wskazuje, że pacjenci poszukujący pewnych leków muszą się liczyć z problemami. W aptekach brakuje leku przeciwpsychotycznego, sterydu stosowanego w infekcjach dróg oddechowych, a także szczepionki przeciw krztuścowi.

spis treści

1. Złe wieści dla pacjentów. Dostawa dopiero w listopadzie

Cotygodniowy raport GIF z wyników analizy dostępności leków przygotowywany jest na podstawie informacji z aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni i pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych. Zestawienie z 13 września zawiera leki, których dostępność poprawiła się, uległa pogorszeniu, a także te, które zostały wstrzymane w obrocie.

Pacjenci mogą mieć problem z zakupem leku Clozapinum (100 mg w postaci tabletek) z uwagi na wstrzymanie produktu w obrocie. Jak informuje Inspektorat, "podmiot zaplanował dostawę dopiero na listopad 2024 roku". W aptekach brakuje także adrenaliny w formie roztworu do wstrzykiwań (300 μg/0,3 ml, 1 amp.-strzyk. 1 ml). Zapas leku w hurtowniach farmaceutycznych "uległ wyczerpaniu".

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

Jak wyjaśnia GIF, prognozowane są także utrudnienia w zakupie aerozolu do nosa Budesonidum w dawce 64 mcg. Budesonidum zawiera kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i stosowany jest do leczenia zapalenia błony śluzowej nosa, także o podłożu alergicznym.

Obecnie z problemem w zakupie muszą się liczyć ci, którzy chcą się zaopatrzyć w szczepionkę przeciw krztuścowi.

Jakich leków może zabraknąć w aptekach we wrześniu?
Jakich leków może zabraknąć w aptekach we wrześniu? (Getty Images)

"Z danych uzyskanych od podmiotów wynika, że w najbliższym czasie do obrotu trafi/trafiła pula przedmiotowych produktów zarówno w opakowaniach obcojęzycznych, jak i polskojęzycznych szczepionek Adacel pod nazwą handlową Triaxis. W najbliższych dniach powinna się rozpocząć dystrybucja do hurtowni" - czytamy w komunikacie.

2. Te leki nie mają zamienników. Co jest na liście GIF?

GIF informuje, że wstrzymane w obrocie są produkty zawierające:

  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 5 ml,

  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 20 ml,

  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 35 ml,

  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 100 ml.

W przypadku tych leków, jak i Trazodoni hydrochloridum (tabletki, 150 mg, 100 tabl.) brakuje zamienników. Inne produkty, których zakup będzie utrudniony, ale które z kolei mają zamienniki, to:

  • Ciprofloxacinum, tabletki powlekane, 500 mg, 10 tabl.,

  • Ketoprofenum, tabletki powlekane, 100 mg, 30 tabl.,

  • Midazolamum, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji, 5 mg/ml, 5 amp. 5 ml.

Dobrą dostępnością cieszą się natomiast szczepionki przeciw grypie. GIF uspokaja, że znajdują się na stanie aptek ogólnodostępnych i szpitali, a także w hurtowniach farmaceutycznych. Lepszą dostępność odnotowano również w przypadku Brimonidini tartras w postaci kropli do oczu, (roztwór 2 mg/m, w opakowaniach po 5 ml oraz 3 x 5ml), a także produktu zawierającego Atomoxetinum w dawce 25 mg.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze