Przejdź na WP

Dyptam jesionolistny - roślina, która parzy

Dyptam jesionolistny, choć piękny może powodować oparzenia, które ciężko wyleczyć. Gdy rana się zagoi, ślady po niej mogą zostać na skórze nawet rok.

Zobacz film: "Dyptam jesionolistny – dlaczego jest niebezpieczny?"

1. Krzew Mojżesza płonie i parzy

Dyptam jesionolistny nazywany jest także krzewem Mojżesza. Uważa się, że biblijny krzew gorejący to właśnie ta niezwykła roślina. Jej fenomen polega na tym, że wydziela olejki lotne, które podczas upalnych dni mogą same się zapalić. W naszym klimacie ciężko o to zjawisko. Niebieski płomień nad rośliną wygląda niesamowicie, a co ciekawe, nie jest w stanie uszkodzić rośliny.

Krzew Mojżesza jest piękną ozdobą ogrodu. Latem jego pędy osiągają długość do 80 cm. Pojawiają się na nich grona białych, różowych i purpurowych kwiatów. Pięknie pachną. Swoje najpiękniejsze oblicze prezentuje w czerwcu i lipcu. Zebrany w kilka krzewów będzie doskonałą ozdobą.

Pierwsza pomoc – poparzenia (WIDEO)
Pierwsza pomoc – poparzenia (WIDEO)

Oparzenia skóry mogą objawiać się w postaci martwicy tkanki, obrzęków, rumienia oraz owrzodzeń. Są rezultatem...

zobacz galerię

Dyptam parzy. Lepiej nie sadzić go w miejscu, gdzie może mieć kontakt ze zwierzętami lub małymi dziećmi.

W słoneczne dni, zwłaszcza kiedy kwitnie, wydziela substancje fotouczulające, które powodują oparzenia skóry, wyjątkowo trudne do wyleczenia. Ślady mogą pozostać na ciele nawet przez kilka miesięcy. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy tych kwiatach należy wykonywać w odpowiednim ubraniu i rękawicach.

Olejki eteryczne zawarte w dyptamie (limonen, cymol, kumaryny) są stosowane w przemyśle perfumeryjnym ze względu na niepowtarzalny zapach. Roślina ma także zastosowanie w medycynie naturalnej. Chińczycy znali właściwości dyptamu już setki lat temu i wykorzystywali, by zwalczyć bóle głowy, przeziębienie i dolegliwości związane z reumatyzmem.

2. Poparzenie dyptamem

Gruczoły z olejkiem eterycznym znajdują się na całej roślinie. O poparzenie jest niezwykle łatwo. Na jednej z grup na Facebooku kobieta wstawiła zdjęcia poparzenia swojego ojca. Mężczyzna oparzył stopę podczas prac w ogrodzie. Na początku rana była niewielka - tylko w okolicach kostki. Po kilku dniach jej zasięg się powiększył. Kobieta ostrzega przed nieostrożnymi pracami w ogrodzie. Na innym internetowym forum możemy przeczytać, że rana po oparzeniu dyptamem goi się dwa miesiące, jednak ślad w postaci brązowych plam może pozostać na skórze nawet do końca życia.

Niebezpieczny dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza) powoduje oparzenia
Niebezpieczny dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza) powoduje oparzenia (Pinterest)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy