Trwa ładowanie...

Objawy endometriozy - skutki choroby, przyczyny

25-letnia Pola, córka Pawła Kukiza, przyznała, że choruje na endometriozę. Choroba dotyka co piątą kobietę i często ze względu na objawy jest mylona z innym dolegliwościami, ponieważ może objąć różne narządy np. jajniki, pęcherz moczowy), oczy czy płuca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pola Kukiz z okazji Światowego Dnia Endometriozy napisała na swoim Instagramie, jak trudna jest walka z chorobą:

"Ból, ból i jeszcze raz ból. Każdej z nas wmawia się, że okres ma boleć, że to normalne. Ale kiedy przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu ciężko uwierzyć w to, że tak ma być i koniec. Nie tylko ból menstruacyjny, ale również problemy z jelitami, nerkami, bóle kręgosłupa to codzienność w 'walce' z tą chorobą".

Pola dodaje, że endometriozę zdiagnozowano u niej w wieku 22 lat: "Trafiłam z pracy prosto do szpitala, bo z bólu prawie nie byłam w stanie chodzić. Następnego dnia miałam operację. Niestety w moim przypadku endometrioza została 'wykryta' jak była już w dosyć zaawansowanym stopniu. I właśnie po to chciałam napisać o tej chorobie, żeby uświadomić coraz więcej dziewczyn, kobiet. Ciężko tak nagle napisać 'o co chodzi' z tą endometriozą, ale poczytajcie sobie proszę, badajcie się i działajcie jak najszybciej!" - apeluje Pola Kukiz.

W skrócie endometrioza są to oderwane od środka macicy, czyli endometrium, komórki błony śluzowej, które mogą wędrować po całym organizmie.

W niektórych przypadkach endometrioza nie jest kłopotliwym schorzeniem, ale niestety większy odsetek pacjentek uskarża się na dokuczliwe dolegliwości. Objawy endometriozy nie są zarezerwowana dla konkretnego przedziału wiekowego.

Dawniej uważano, że endometrioza jest dolegliwością, która spotyka kobiety, które odkładają w czasie kwestię macierzyństwa. Jednak kolejne badania dowiodły, że brak ciąży nie chroni kobiety przed pojawieniem się złuszczających się komórek endometrium.

spis treści

1. Objawy endometriozy

Endometrioza może dotyczyć różnych narządów, dlatego jej objawy będą się różniły i będą uzależnione od tego, jaki narząd został zainfekowany. Zdarzają się przypadki, że endometrioza będzie przebiegała bez konkretnych objawów nawet jeżeli jest już daleko zaawansowana.

Najczęstszym objawem endometriozy są obfite i bardzo bolesne krwawienia menstruacyjne. Bóle mogą się pojawić nawet na kilka dni przed przewidywanym terminem miesiączki. Objawy endometriozy mogą powodować, że dla przykładu uporczywy ból utrzymuje się od początku miesiączki (a nawet wcześniej) do ostatniego jej dnia.

Objawy endometriozy to bolesne miesiączki i plamienia śródcykliczne
Objawy endometriozy to bolesne miesiączki i plamienia śródcykliczne

Inne objawy endometriozy to pojawienie się plamienia międzymiesiączkowego. Dodatkowymi objawami endometriozy są bóle krzyża, podbrzusza, czasem ból głowy i wymioty.

Niektóre kobiety, u których jest już zdiagnozowana endometrioza, zgłaszają objawy takiej jak ból przy oddawaniu moczu czy stolca. Kobieta może się również uskarżać na odczuwalny ból w trakcie stosunku. Endometrioza może również być powodem pojawienia się śladów krwi w kale czy w moczu.

Niestety objwy endometriozy mogą skutkować tym, że kobieta ma problemy z zajściem w ciążę, ponieważ zmiany bardzo często obejmują jajniki. Dlatego endometrioza może być jedną z głównych przyczyn bezpłodności.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego...

zobacz galerię

Nie u wszystkich kobiet objawy endometriozy są takie same. Nie u wszystkich endometrioza i jej objawy będą występowały w takim samym czasie. Czasem endometrioza nie daje objawów przez dłuższy czas, ale oderwane komórki mogą wczepiać się w organ i go obrastać nawet przez kilka lat.

To też warto wiedzieć

2. Przyczyny choroby

Według statystyk, u co piątej kobiety jest zdiagnozowana endometrioza. Nie zawsze endometrioza i objawy występują jednocześnie. Ważne jest również to, że endometrioza może przez dłuższy czas nie dawać żadnych sygnałów świadczących o jej istnieniu.

Według specjalistów objawy endometriozy występują znacznie częściej u kobiet, które cierpią na zaburzenia pracy układu odpornościowego. Uważa się również, że endometrioza może się pojawić u kobiet z bardzo dużym poziomem estrogenów.

Następny artykuł: Nowy lek na endometriozę

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.