Trwa ładowanie...

Wpływ filmów 3D na wzrok

Postępujący rozwój technologii cyfrowych nieuchronnie prowadzi do coraz częstszej styczności z obrazami trójwymiarowymi. Sale kinowe podczas projekcji 3D są często obłożone do ostatniego miejsca. Nic zresztą dziwnego, bo jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych efektów graficznych. Czy jednak możemy bez konsekwencji zdrowotnych oglądać trójwymiarowe filmy?

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

spis treści

1. Filmy 3D a wzrok

Wątpliwości co do tego ma nawet firma SONY, sama bardzo zaangażowana w upowszechnianie 3D. Korporacja inwestuje duże pieniądze w rozwój technologii, mających prowadzić do powszechności rozwiązań 3D w zastosowaniach nie tylko kinowych, ale domowych. Niektóre inne działające na tym rynku firmy twierdzą, że już za około 3 lata każdy z nas będzie miał trójwymiarowy obraz we własnym telewizorze. Jednak amerykański oddział SONY uaktualnił niedawno listę swoich warunków użytkowania, właśnie w punkcie dotyczącym technologii 3D.

2. Skutki oglądania filmów 3D

Niektórzy ludzie mogą odczuwać dyskomfort (jak na przykład astenopię, zmęczenie oczu czy nudności) podczas oglądania obrazu 3D bądź stereoskopowych gier 3D na telewizorach 3D. Z tym ostrzeżeniem zgadzają się również lekarze. Ich zdaniem 3D znacznie bardziej obciąża wzrok, niż zwykły obraz - stąd też niższa tolerancja naszych oczu na czas oglądania trójwymiarowych obrazów. Aż 10% z oglądających filmy 3D może doświadczyć negatywnych efektów już po kilku minutach - zaś u osób, które decydują się na dłuższe sesje, skutki mogą być częstsze i bardziej natężone.

3. Jak długo można oglądać filmy 3D?

Szacuje się, że względnie bezpieczny czas oglądania trójwymiarowych filmów (a także gier i innych obrazów) to około godzina do półtorej. Należy jednak dać oczom odpocząć natychmiast, jeżeli pojawią się pierwsze problemy: nudności, zawroty głowy, wyraźne zmęczenie wzroku.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.