Fotodynamika w leczeniu zmian przednowotworowych sromu i szyjki macicy

Fotodynamika jest innowacyjną metodą leczenia zmian przednowotworowych sromu i szyjki macicy. Obecnie metoda fotodynamiczna jest przedmiotem badań klinicznych, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości stanie się standardową metodą terapeutyczną w leczeniu onkologicznym. Dotychczas fotodynamika znalazła zastosowanie w procesie diagnozowania zmian na sromie i szyjce macicy, a także w leczeniu wybranych zmian dysplastycznych i niektórych chorób sromu.

Na czym polega fotodynamika?

Metoda fotodynamiczna wykorzystuje działanie tlenu, światła i fotouczulacza. Współdziałanie tych składników prowadzi do reakcji fotocytotoksycznych, które powodują niszczenie nieprawidłowych komórek. W czasie zabiegu podawany jest fotouczulacz (w ginekologii jest to kwas delta-aminolewulinowy). Substancja ta kumuluje się w komórkach zmienionych patologicznie, które zostają zniszczone za pomocą energii dostarczonej przez wiązkę światła o precyzyjnie określonej długości fali. W czasie zabiegów z wykorzystaniem metody fotodynamicznej dochodzi do zniszczenia wyłącznie chorych komórek – zdrowe komórki nie kumulują bowiem fotouczulacza (służy im do produkcji hemu) i nie zostają w żaden sposób uszkodzone. Cykl leczenia obejmuje 10 kursów naświetlania. Każdy kurs trwa 10 minut i jest prowadzony raz w tygodniu. Następnie pacjentka jest poddawana badaniom kontrolnym, które pozwalają na ocenę efektywności leczenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Fotodynamika wyróżnia się na tle innych metod leczenia niewielką liczbą działań niepożądanych. Jest to wynik miejscowego podawania fotouczulacza – ma on postać maści lub żelu. W miejscu naświetlania może pojawić się niewielkie zaczerwienienie, ból lub obrzęk, ale są to krótkotrwałe dolegliwości, które znikają samoistnie. Nie pojawiają się zbliznowacenia ani okaleczenia, a występujące w czasie zabiegu reakcje fotocytotoksyczne zachodzą na tyle wolno, że są niemal niezauważalne. Brak okaleczeń i zbliznowaceń, a także możliwość zachowania narządu rodnego są niezwykle ważne dla młodych pacjentek, które mają w planach macierzyństwo.

Wskazania do fotodynamiki

Obecnie terapia fotodynamiczna stanowi alternatywę dla leczenia chirurgicznego zmian przednowotworowych sromu i szyjki macicy. Fotodynamika jest stosowana przede wszystkim w leczeniu chorób nabłonkowych sromu (np. liszaja twardzinowego). Ponadto metoda fotodynamiczna ma zastosowanie w leczeniu paliatywnym w ginekologii onkologicznej. Przeprowadzone dotąd badania sugerują, że fotodynamika może odgrywać ważną rolę w walce z wirusem HPV, ale potrzebne są dalsze badania kliniczne i obserwacje. Na świecie metoda ta jest wykorzystywana w dermatologii, pulmonologii (leczenie drzewa oskrzelowego i guzów opłucnej), neurologii (leczenie guzów mózgu) i urologii (leczenie nowotworów pęcherza moczowego).

Przeciwwskazania do metody fotodynamicznej

Jeśli fotouczulacz (kwas aminolewulinowy – ALA) jest podawany systemowo, nie mogą go otrzymać kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami wątroby i nerek, a także osoby z porfirią lub nadwrażliwością na porfiryny. W przypadku fotouczulacza podawanego miejscowo nie ma żadnych przeciwwskazań oprócz ciąży. Co ważne, miejscowe podawanie fotouczulacza pozwala na eliminację uogólnionej nadwrażliwości na światło słoneczne, typowej dla dożylnego podania fotouczulaczy.

Należy pamiętać, że mimo zalet, metoda fotodynamiczna ma pewne ograniczenia. Wiązka światła może dotrzeć maksymalnie do 7 mm w głąb tkanki, dlatego fotodynamika znajduje zastosowanie w leczeniu stosunkowo powierzchownych zmian. Mimo to lekarze wiążą z terapią fotodynamiczną duże nadzieje, prowadzi ona bowiem do wystąpienia silnej odpowiedzi immunologicznej. Miejscowe naświetlanie guza powoduje zniknięcie przerzutów odległych, które nie były poddawane naświetlaniu. Zjawisko to nosi miano „szczepienia in situ” i nie występuje po radioterapii ani chemioterapii.

Artykuł powstał na podstawie materiałów dostarczonych przez fundację „Jestem przy Tobie”.

Komentarze (5)
~Aga
~Aga ponad rok temu

@~Hana: ja leczyłam się tą metodą w szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Trzeba czekać prawie rok na cykl naświetleń. Nie wiem czy to coś pomogło, ponieważ LSA to choroba postępująca i nie uleczalna. Nie ma na to lekarstwa. Choroba u mnie została wykryta 4 lata temu. Zanik postępuje, natomiast nie mam jeszcze objawów bólowych i ran. Być może zawdzięczam to tej terapii. Teraz czekam na kolejną serię. Na tym etapie choroby lekarze odradzają mi maści hormonalne. Trzeba unikać spodni i kąpieli w wannie. Kochać się jak najczęściej - póki się da. Potem zostanie tylko cierpienie...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Owrzodzenia sromu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Owrzodzenia sromu
Owrzodzenia sromu

Krętki kiły

Krętki kiły

Wczesna faza kiły jest całkowicie uleczalna.

Ginekologia

Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

się w miejscu występowania drugiego. Nadżerka w stanach przednowotworowych - ten rodzaj nadżerki poprzedza rozwój nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy (...) wykluczenie zmian nowotworowych...

Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

cytologii jest wykrycie stanów przednowotworowych, raka szyjki macicy czy infekcji wywoływanych przez HPV - czyli wirusa brodawczaka ludzkiego (...) często dochodzi do burczenia w jelitach lub do wzdęć...

Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.