Trwa ładowanie...

Fromilid Uno - wskazania, przeciwwskazania, możliwe skutki uboczne

 Kinga Olchowy
28.02.2023 11:15
Fromilid Uno sprawdza się w leczeniu przeziębienia i infekcji bakteryjnych
Fromilid Uno sprawdza się w leczeniu przeziębienia i infekcji bakteryjnych (GettyImages)

Fromilid Uno to atybiotyk stosowany w przypadku leczenia ogólnych infekcji bakteryjnych. Przede wszystkim wskazany jest podczas zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, a także zmian skórnych. Dostępny jest w formie tabletek i można go kupić tylko za okazaniem recepty. Zobacz, jak i kiedy go stosować, a także, jakie może dawać efekty uboczne.

spis treści

1. Co to jest Fromilid Uno

Fromilid Uno to lek zaliczany do grupy antybiotyków. Jego zadaniem jest zwalczanie infekcji bakteryjnych. Substancją czynną jest klarytromycyna - antybiotyk wykorzystywany przy zwalczaniu infekcji wywołanych m.in. paciorkowcem czy chlamydią.

Stosuje się go przede wszystkim w przypadku zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak:

Zobacz film: "Lecznicze zupy na infekcje"
 • zapalenie gardła, oskrzeli lub płuc
 • zapalenie krtani

Lek ten stosuje się także w przypadku:

 • zapalenia ucha środkowego
 • zapalenia mieszków włosowych
 • zapalenia tkanki łącznej
 • infekcji skórnych

2. Jak stosować lek Fromilid Uno

Dawka leku uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników pacjenta, jednak zwykle podaje się 500mg leku raz na dobę.

W przypadku infekcji o ciężkim przebiegu, dawkę tę można podwoić. Leczenie powinno trwać od tygodnia do dwóch. Nie należy przerywać stosowania leku przed zakończeniem całej kuracji.

3. Przeciwwskazania do stosowania Fromilidu Uno

Leku nie można stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu - czynny lub pomocniczy. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na jakikolwiek inny antybiotyk makrolidowy, jeśli wystąpiła ona w przeszłości.

Należy zachować szczególną ostrożnośc w przypadku chorób nerek i wątroby. W przypadku ciężkiej niewydolności, nie można podawać tego leku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Lek zawiera laktozę, a zatem wszystkie osoby z nietolerancjami cukrów nie powinny go stosować. Dodatkowo nie jest wskazany dla osób będących na diecie niskosodowej.

W przypadku kobiet w ciąży i okresie karmienia, przed zastosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Klarytromycyna może przenikać do mleka.

Fromilid Uno nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12 roku życia.

3.1. Interakcje z innymi lekami

Nie można stosować Fromilidu Uno jednocześnie m.in. z następującymi środkami:

 • astemizol
 • cyzapryd
 • pimozyd
 • terfenadyna
 • ergotamina
 • dihydroergotamina

O wszystkich przyjmowanych lekach należy poinformować lekarza.

4. Możliwe działania niepożądane

W przypadku długotrwałego stosowania leku Fromilid Uno, mogą wystąpić pewne skutki uboczne, wśród których dość częstym jest kandydoza, zapalenie żołądka i dróg rodnych.

Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia apetytu, bóle i zawroty głowy, biegunki, wymioty, nudności, bóle brzucha i niestrawność.

Sporadycznie stosowanie leku może wywołać bóle w klatce piersiowej i dreszcze.

5. Cena i dostępność Fromilidu Uno

Fromilid Uno dostępnu jest w większości aptek. Można go kupić za okazaniem recepty. Jego cena to ok. 20 złotych za 5 tabletek i 25 złotych za 7 tabletek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze