Przejdź na WP

Frustracja - przyczyny, osobowość, zapobieganie

W trudnych sytuacjach życiowych ciężko wyjaśnić pewne ludzkie zachowania. Każde postępowanie ma swoje podłoże w jakiejś sytuacji. Jedną z metod, która stara się wyjaśnić zachowanie człowieka, jest teoria frustracji. Przyczyną frustracji są najczęściej niepowodzenia życiowe, jakie spotykamy na swojej drodze. Ciągły stres, kłopoty na studiach, kredyty sprawiają, że napięcie emocjonalne dotyka górnej granicy i wpadamy wtedy w sidła fiksacji, czyli objadamy się, oglądamy zbyt dużo tv.

Zobacz film: "Skuteczność terapii grupowych"

spis treści

1. Frustracja - przyczyny

Dzisiejszy świat stawia przed człowiekiem wiele zadań i przeszkód. Natłok codziennych obowiązków, oczekiwania innych sprawiają, że jesteśmy bardzo narażeni na krytykę i porażki. Kiedy z powodu przeszkód, nie możemy osiągnąć jakiegoś założonego celu, nie zaspokajamy własnych potrzeb lub nie potrafimy rozwiązać jakiegoś problemu, to czujemy frustrację.

Towarzyszą jej także emocje. Niestety zawsze są to emocje negatywne takie jak: gniew, złość, bezradność, lęk.

Frustracja najczęściej pojawia się w wyniku niepowodzeń i kłopotów życiowych
Frustracja najczęściej pojawia się w wyniku niepowodzeń i kłopotów życiowych

Frustracja, jak każda inny stan emocjonalny, nasila się, gdy pojawiają się kolejne niepowodzenia życiowe. Tak naprawdę chwilowa frustracja jest znana najprawdopodobniej każdemu z nas. Wszyscy mamy jakieś cele, które napędzają nas do działania. Czasem jednak zdarza się tak, że nasze starania w jego zrealizowaniu spełzają na niczym i stajemy się sfrustrowani.

Frustracja bardzo często może być odebrana jako przygnębienie, smutek, spadek nastroju. Niestety, w dzisiejszym świecie, w którym wszystko musi być naj, dzieje się tak, że coraz więcej rzeczy musimy a coraz mniej możemy czy chcemy.

Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew?
Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew? [9 zdjęć]

Kłótnia nie tylko wprawia w zły nastrój, ale też wpływa negatywnie na zdolność wykonywania codziennych...

zobacz galerię

2. Frustracja – osobowość skłonna do frustracji

Bywają ludzie, którzy mimo niewielu stresów i porażek w swoim życiu ciągle się czymś zamartwiają, odczuwają nieuzasadniony lęk i irytację. Taką osobowość nazywamy osobowością „produkującą” frustrację. Jeśli nasza psychika właśnie tak jest skonstruowana, to będziemy odczuwać negatywne emocje nawet bez konkretnego powodu. Dzięki psychoterapii czy warsztatom, które pozwalają nam rozwijać swoją osobowość, może nastąpić korekta osobowości.

Zobacz także:

3. Frustracja – jak jej zapobiegać?

Pozbycie się frustracji, a tak naprawdę pozbycie się jej przyczyn, otwiera przed nami piękną drogę wyznaczonego celu. Możemy zacząć ją przemierzać bez żadnych dodatkowych balastów, a nie pomimo nich. Kiedy jesteśmy wolni od frustracji, jesteśmy w stanie dokonywać pięknych rzeczy nie tylko dla siebie, ale i innych, jesteśmy w stanie napawać się urokami, jakie mijamy na tej drodze, snuć dalsze plany.

Tam, gdzie dla innych są ograniczenia i przeszkody prawie nie do pokonania, inni będą dostrzegać nowe możliwości. Jednych porażka dobija, a inni dzięki porażce zmieniają taktykę i punkt widzenia oraz wyciągają z tego naukę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy