GIS aktualizuje ostrzeżenie publiczne dotyczące przedmiotów kuchennych. Zawierają niebezpieczne składniki
GIS zaktualizował ostrzeżenie publiczne dotyczące popularnych akcesoriów kuchennych. Produkty moga wpływać szkodliwie na zdrowie. Organy sanitarne zalecają ostrożność i sprawdzenie, czy takie narzędzia znajdują się w domu.
Nowy komunikat GIS
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zagrożeniu związanym z używaniem narzędzi kuchennych marki Lamart z serii Inox. W trakcie kontroli urzędowej stwierdzono migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności, czyli substancji, które mogą stanowić ryzyko dla zdrowia człowieka i nie powinny przedostawać się do jedzenia.
Jak podkreślono w komunikacie: "Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i nie powinny znajdować się w żywności".
Co ważne, związki te wykazują potencjał rakotwórczy. Długotrwałe narażenie, nawet w niewielkich ilościach, może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz uszkodzeń narządów wewnętrznych.
Szczegóły wycofanych produktów
Początkowo problem dotyczył tylko łyżki kuchennej Lamart, jednak dalsze badania wykazały obecność tych samych substancji także w innych elementach zestawu. W efekcie importer, firma FAST CR a.s., zdecydował o wycofaniu całej serii.
Produkty objęte wycofaniem:
LT3985 – Chochla do zupy Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669282395,
LT3986 – Łyżka cedzakowa Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669282418,
LT3987 – Łopatka Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669282425,
LT3988 – Łyżka do sosów Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669282449,
LT3989 – Łyżka do makaronu Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669282456,
LT3990 – Łopatka Inox Lamart,Kod kreskowy: 8590669307708,
LT3993 – Ubijak do ziemniaków, nylon Inox Lamart, Kod kreskowy: 8590669307715.
Importerem produktów jest firma FAST CR a.s. z Czech. Przedmioty pochodzą z Chin.
Działania nadzorcze i rekomendacje
Firma FAST CR a.s. dobrowolnie wycofała ze sprzedaży oraz od konsumentów wszystkie wskazane wyroby. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi nadzór nad realizacją tego procesu w Polsce.
GIS zaleca, by konsumenci nie używali wymienionych produktów do kontaktu z żywnością. Jeśli znajdują się one w domu, należy je zwrócić w miejscu zakupu.
Magdalena Pietras, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- GIS
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.