Trwa ładowanie...

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Glistnik jaskółcze ziele staje się coraz bardziej popularnym chwastem, którego można spotkać w zaroślach, przy drogach oraz na tzw. ugorach ziem i zastosować w ziołolecznictwie. Ten chwast zawiera w sobie szereg substancji odpowiedzialnych za poprawę zdrowia. Zastosowanie glistnika w bólach menstruacyjnych skutecznie zwalcza bóle brzucha. Glistnik jaskółcze ziele w postaci ziół wspomaga leczenie trzustki, jak również jest skutecznym środkiem na poprawienie złego nastroju. Ponadto, zioła z glistnika jaskółcze ziele wykorzystuje się do leczenia kurzajek na twarzy.

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości popularnych chwastów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Co to jest glistnik jaskółcze ziele i jakie ma właściwości

Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych. Wykorzystywany był od wieków jako lek przeciwgorączkowy. Rośnie w całej Polsce i wykazuje szereg właściwości leczniczych wykorzystywanych w naturalnej medycynie od zarania dziejów. Wszechobecne znana jest przeciwbólowa właściwość glistnika – najczęściej przy występowanie bólów menstruacyjnych.

Ponadto, glistnik jaskółcze ziele skutecznie obniża ciśnienie krwi tym samym spowalniając przyspieszoną akcję bicia serca. Na podstawie licznych badań dowiedziono, że nalewka z glistnika jaskółczego, wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

W skład Glistnika jaskółcze ziele wchodzą przede wszystkim alkaloidy, dlatego jego stosowanie wykazuje właściwości przeciwskurczowe, a także łagodzące dolegliwości jelit. Dzięki alkaloidom przydrożny chwast również przyspiesza regenerację skóry na skutek np. podrażnień.

Zawarte w Glistniku jaskółcze ziele karotenoidy (karoten i kryptoksantyna), olejki eteryczne, flawonoidy oraz związki mineralne mają działanie antyalergiczne. Kwasy znajdujące się w Glistniku jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia (WIDEO)
Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia (WIDEO)

Leki ziołowe stosowane w nadmiarze mogą powodować skutki uboczne. Tymczasem, coraz więcej osób uważa,...

zobacz galerię

2. Jak działa glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele odnajduje zastosowanie przy wielu rodzajach chorób i schorzeń. Co ważne, ziele wykazuje nieznaczne właściwości uspokajające w chorobie nerwicy. Poleca się stosowanie odwaru z glistnik w celu ukojenia nerwów i zapewnienia dobrego snu. Glistnik jaskółcze ziele jest polecany przy bólach miesiączkowych.

Ponadto, z racji tego, iż wykazuje działanie rozkurczowe, bakteriobójcze i żółciopędne, zalecany jest do stosowania przy chorobach trzustki.

Towarzyszące tej chorobie bóle, wymioty i nudności zostają skutecznie zwalczane przez ową roślinę. Dzięki alkaloidom rozluźniają się mięśnie gładkie, dlatego też Glistnik jaskółcze ziele jest stosowany przy występowaniu dolegliwości wątroby oraz pozwala skutecznie zmniejszyć bóle głowy.

Co ważne, należy pamiętać, aby kurację odbyć pod nadzorem lekarza, gdyż przedawkowanie ziela glistnika jaskółczego może przynieść niewymierne skutki zdrowotne. Glistnik jaskółcze ziele doskonale sprawdza się również w leczeniu łuszczycy i grzybicy.

2.1. Glistnik w leczeniu kurzajek

Działanie glistnika jaskółcze ziele nie ogranicza się jedynie do łagodzenia bóli żołądka. Roślinę wykorzystuje się najczęściej jako sprawdzony sposób na kurzajki. Do usuwania kurzajek służy sok mleczny, który uzyskamy po złamaniu glistnika jaskółcze ziele.

Glistnik jaskółcze ziele przyrządzony w formie naparu z liści reguluje czynności przewodu pokarmowego, ale również obniża ciśnienie krwi i spowalnia pracę serca. Z początkowych badań wynika także, że wyciągi alkoholowe z glistnika jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jednak poza właściwościami leczniczymi roślina ma także działanie toksyczne. W związku z tym nie każdy może sobie pozwolić, aby z niej korzystać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Ważne, aby podczas podjęcia decyzji o leczeniu za pomocą Glistnika jaskółcze ziele pozostawać pod stałą obserwacją lekarza. Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną silnie trującą i pod żadnym pozorem nie można dopuścić do jej przedawkowania.

Nie powinno się stosować tego ziela przy jednoczesnym używaniu innych leków, a także przy chorobie jaskry i chorobie wrzodowej. Zabrania się stosowania Glistnika jaskółcze ziele kobietom w ciąży. Odnotowano przypadki wystąpienia takich działań niepożądanych jak: zapalenie wątroby, biegunka, nudności, skurcze przewodu pokarmowego, senność, ospałość, zaburzenia świadomości i nietrzymanie moczu.

Wyniki badań nad działaniem glistnika jaskółcze ziele ujawniły, że dla samej wątroby nie jest ono zawsze korzystne. Glistnik jaskółcze ziele z jednej strony chroni wątrobę. Wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby) oraz antyhepatotoksyczne (zapobiegające uszkodzeniu wątroby). Z drugiej jednak glistnik jaskółcze ziele może wpływać na powiększenie wątroby, podwyższoną aktywność enzymów, zapalenie wątroby i zwiększa poziom bilirubiny osoczowej. Warto wiedzieć, że ziele pozyskane w sierpniu i we wrześniu jest mało wartościowe i bardzo często żółknie podczas suszenia.

Warto zatem zdawać sobie sprawę z korzyści i negatywnego wpływu glistnika jaskółcze ziele na zdrowie. Roślina może być wskazana przy łagodzeniu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, schorzeniami pęcherzyka i dróg żółciowych oraz przy niestrawności. Należy jednak zaniechać przyjmowania preparatów z glistnikiem jaskółcze ziele, jeżeli cierpimy na choroby wątroby, jaskrę, wrzody, a także w czasie ciąży. Co więcej, każde przyjmowanie glistnika jaskółcze ziele należy skonsultować z lekarzem. Wszystko ze względu na wysoką toksyczność tej rośliny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.