Trwa ładowanie...

Objawy grypy u niemowlęcia

Objawy grypy u niemowlęcia
Objawy grypy u niemowlęcia

Bardzo częstym problemem jest grypa u niemowlęcia. Objawy tej choroby warto poznać nim dziecko zachoruje. Dzięki temu bardzo szybko można rozpoznać grypę, a przez to skuteczniej ją leczyć. Dla niemowląt grypa może okazać się bardzo niebezpieczna, gdyż ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zwracaj uwagę na dziwne zachowanie twojego malucha oraz niepokojące symptomy – szczególnie w okresie od października do lutego, czyli w sezonie grypowym.

spis treści

1. Typy grypy zagrażające niemowlęciu

Niemowlę może zarazić się grypą typu A, B lub tak zwaną grypą żołądkową. Chociaż zwykle od 3 do 7 dni trwa normalna grypa u niemowlęcia, objawy mogą się utrzymywać do dwóch tygodni, nawet gdy dziecko już nie zaraża. Niemowlę może zarazić się w wielu miejscach – od innego niemowlęcia w przychodni lub żłobku, a także w domu od innych członków rodziny lub przez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami.

2. Objawy sugerujące grypę

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Grypa u niemowląt zwykle objawia się nagłą gorączką. Dziecko może być rozpalone zaraz po zarażeniu wirusem. Mogą się także pojawić dreszcze, kaszel, utrata apetytu, ból gardła, katar oraz rzężący oddech. Jeśli twoje dziecko grymasi i pociera główkę, może to znaczy, że boli je głowa. Natomiast jeśli węzły chłonne są spuchnięte, pojawia się biegunka lub wymioty u niemowlaka, znaczy to, że twoje dziecko jest bardzo chore i należy je natychmiast zabrać do lekarza. Wszystkie symptomy mogą w efekcie sprawić, że niemowlę będzie zmęczone i blade. Układ odpornościowy niemowlęcia nie jest często w stanie walczyć z wirusem, przez co małe dzieci niejednokrotnie trafiają do szpitala. Zdarza się, że dziecko nie chce jeść lub zwraca jedzenie, a wtedy kroplówka może się okazać niezbędna.

3. Leczenie grypy u niemowlęcia

Objawy grypy mogą być początkiem innej, poważniejszej choroby, jak na przykład zapalenie ucha, zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli u niemowlaka. Pamiętaj, aby nie dawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Gdy już masz pewność, że niemowlę ma grypę, staraj się zapewnić mu dużą ilość płynów.

Gorączka u niemowlęcia może być pierwszym objawem grypy. Jednakże wysoka temperatura u niemowląt może także oznaczać inne, poważniejsze choroby. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje, czy dziecko na pewno ma grypę i wskaże właściwy kierunek leczenia.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka grypy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze