Grzybica pochwy - leczenie
By skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy, kuracji poddać się musi również parter seksualny kobiety. Dlaczego jest to tak istotne?
Objawy infekcji grzybiczej miejsc intymnych w przypadku kobiet są stosunkowo charakterystyczne. Gdy się pojawią, konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie lekami bez recepty może się bowiem okazać nieskuteczne, podobnie jak jednoosobowa terapia. W przypadku infekcji intymnej konieczne jest, by leczeniu poddał się również parter seksualny kobiety. Najczęściej jemu przepisywane są maści miejscowe oraz lek doustny (najczęściej mężczyzna zażywa jedną tabletkę).
W przypadku kobiet to za mało. Panie zmuszone są stosować globulki dopochwowe oraz maści do stosowania miejscowego. Nie wolno przerywać kuracji, nawet jeśli objawy całkowicie ustąpią. W czasie leczenia najlepiej jest powstrzymać się od współżycia. Po zakończonej terapii kobieta powinna przez co najmniej tydzień stosować probiotyki ginekologiczne, które pomogą odbudować naturalne środowisko pochwy.
Infekcja intymna to przykra dolegliwość. Warto zrobić wszystko, by już nie powróciła. Istotne jest zatem podjęcie odpowiedniego leczenia grzybicy pochwy. Infekcja ta ma bowiem tendencje do samoczynnego ustępowania objawów, ale również częstych nawrotów. A te bywają silniejsze i jeszcze bardziej niekomfortowe.
1. Infekcja intymna – jak sobie pomóc?
By zapobiec rozwojowi infekcji należy dbać o higienę intymną – podmywać się maksymalnie dwa razy dziennie, stosując odpowiednie preparaty o obniżonym pH. Do osuszania miejsc intymnych koniecznie trzeba mieć własny ręcznik (prany w temperaturze co najmniej 60°). W czasie miesiączki lepiej jest sięgać po podpaski. Istotna jest również zdrowa dieta, aktywność fizyczna i unikanie dużych napięć psychicznych. Gdy organizm jest wypoczęty i zdrowy łatwiej jest mu bronić się przed atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.