Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Grzybica penisa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
25.10.2022 14:47
Grzybica penisa może mieć objawowy lub bezobjawowy przebieg.
Grzybica penisa może mieć objawowy lub bezobjawowy przebieg. (Shutterstock)

Grzybica penisa to dość powszechna przypadłość, która może mieć bezobjawowy przebieg lub wywoływać szereg dolegliwości. Bardzo często stanowi przyczynę grzybicy pochwy u partnerki, ponieważ zarażenie możliwe jest w trakcie stosunku seksualnego. Czym charakteryzuje się grzybica prącia? Jak wygląda grzybica penisa?

spis treści

1. Czym jest grzybica penisa?

Grzybica penisa (kandydoza prącia, drożdżakowe zapalenie żołędzi, drożdżyca penisa) to infekcja skóry i błon śluzowych wywołana przez grzyby z rodzaju Candida. Drobnoustroje te w niewielkich ilościach są całkowicie niegroźne i występują na skórze miejsc intymnych u około 20% mężczyzn.

Zdarza się, że na skutek pewnych czynników aktywność i ilość grzybów się zwiększa, co prowadzi do rozwoju grzybicy żołędzi, grzybicy napletka (przede wszystkim jego wewnętrznej blaszki, potocznie grzybica pod napletkiem) lub ujścia cewki moczowej. Rzadziej rozpoznawana jest grzybica moszny i grzybica jąder (grzybica na jądrach).

2. Przyczyny grzybicy penisa

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najczęstszą przyczyną grzybicy penisa są drożdże Candida albicans. Mężczyźni są znacznie mniej podatni na drożdżycę ze względu na swoją budowę anatomiczną, jeśli jednak partnerka cierpi na drożdżycę pochwy, mogą się od niej zarazić podczas stosunku seksualnego.

Do wystąpienia grzybicy narządów płciowych może przyczynić się również wizyta na basenie lub korzystanie z publicznej toalety. Ryzyko rozwoju infekcji penisa zwiększa słaba odporność organizmu, stan po antybiotykoterapii lub stosowaniu sterydów, cukrzyca oraz stulejka.

Nie bez znaczenia jest również noszenie ciasnej i nieprzewiewnej bielizny, niedokładne wycieranie miejsc intymnych po kąpieli, niewystarczająca lub nadmierna higiena intymna.

3. Objawy grzybicy penisa

W większości przypadku grzybica na penisie nie wywołuje żadnych dolegliwości, choć zdarza się, że pacjent odczuwa następujące objawy grzybicy miejsc intymnych u mężczyzn:

  • swędzenie penisa (swędzenie prącia),
  • swędzenie napletka,
  • swędzenie pod napletkiem,
  • swędzenie żołędzi,
  • pieczenie penisa.

Swędzenie członka jest jednym z pierwszych symptomów drożdżycy. Ważne jest powstrzymanie się od drapania lub pocierania miejsc intymnych, ponieważ pogarsza to jedynie stan skóry.

W takiej sytuacji obserwowane jest zaczerwienienie penisa (czerwony penis), podrażnienie penisa, ból prącia, suchość penisa, popękanie skóry, a nawet rany na penisie czy rany na żołędzi.

W skrajnych przypadkach pojawiają się zmiany skórne na penisie, na przykład drobna wysypka w postaci pęcherzyków. Wśród objawów grzybicy u mężczyzn wymienia się również:

  • biały nalot na penisie (biały nalot na prąciu),
  • biały nalot na żołędzi,
  • biały osad na penisie,
  • biała grudkowata wydzielina z prącia.

4. Diagnostyka grzybicy penisa

Lekarz zajmujący się chorobami prącia to dermatolog, urolog, wenerolog lub androlog w zależności od odczuwanych dolegliwości. Choć w przypadku drożdżycy u mężczyzn (infekcji drożdżakowej) wystarczająca bywa wizyta u internisty.

Rozpoznanie infekcji grzybiczej penisa jest stosunkowo łatwe, w większości przypadków polega na wywiadzie lekarskim, oględzinach i ewentualnie pobraniu wymazu.

5. Leczenie grzybicy penisa

Leczenie candidy penisa (infekcji prącia) jest konieczne bez względu na to, czy u mężczyzny pojawiły się jakiekolwiek objawy grzybicy penisa czy też choroba przebiega bezobjawowo. Ma to ogromne znaczenie w przypadku posiadania partnerki seksualnej, która może zarazić się kandydozą.

Podobnie jest w odwrotnej sytuacji, jeżeli u kobiety wystąpią dolegliwości wskazujące na infekcję, ginekolog powinien przepisać leki również dla jej partnera.

Jak leczyć grzybicę penisa? Infekcja grzybicza u mężczyzn jest wskazaniem do zastosowania doustnych leków na grzybicę penisa (tabletki na grzybicę penisa) i maści na grzybicę prącia (maść na swędzenie członka).

Warto pamiętać, by przepisane farmaceutyki stosować przez wskazaną przez lekarza ilość dni, ponieważ dość częstą przypadłością jest nawracająca grzybica prącia oraz przewlekła grzybica prącia.

Podczas oczekiwania na wizytę u lekarza warto wprowadzić również domowe leczenie grzybicy prącia, czyli krem na grzybicę penisa lub maść na grzybicę prącia bez recepty (np. clotrimazolum dla mężczyzn). Pomocne może okazać się stosowanie witaminy C oraz cynku, a także mycie miejsc intymnych delikatnymi środkami myjącymi i wycieranie genitaliów do sucha.

6. Jak zapobiegać grzybicy prącia?

Objawy grzybicy prącia oraz objawy grzybicy napletka bywają bardzo uciążliwe, w związku z czym warto zadbać o profilaktykę grzybicy prącia. Zaleca się stosowanie prezerwatywy podczas stosunku z nową partnerką, a także gdy kobieta odczuwa świąd czy pieczenie miejsca intymnego.

W takiej sytuacji konieczne jest również wdrożenie leczenia, nawet wtedy, gdy nie pojawiło się zaczerwienienie na penisie, uczucie pieczenia, świąd penisa ani biały nalot na członku.

Ryzyko rozwoju kandydozy u mężczyzn (drożdżycy prącia) zmniejsza dbałość o higienę intymną, wycieranie miejsc intymnych do sucha i noszenie przewiewnej bielizny.

7. Nieleczona grzybica penisa - powikłania

Grzybica narządów męskich to powszechna, ale wciąż niebezpieczna infekcja. Infekcja grzybicza prącia może spowodować następujące powikłania:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Grzybica pachwin
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.