Trwa ładowanie...

Kenneth Mitchell, aktor z serialu "Star Trek" zdradził jest chory na stwardnienie rozsiane

Kenneth Mitchell znany z serialu "Star Trek" wyjawił, że zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Aktor o nieuleczalnej chorobie dowiedział się w 2018 roku. Od końca zeszłego roku porusza się na wózku inwalidzkim.

1. Pierwszy objaw stwardnienia rozsianego

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu portalowi People aktor zdradził, że diagnoza zmieniła całkowicie jego życie. Mitchell przyznał, że w zeszłym roku skarżył się na dolegliwości pleców. Na początku myślał, że uszkodził po prostu nerw w trakcie treningu. Później zaczął się obawiać, że może to być pierwszy objaw stwardnienia rozsianego, na które choruje jego matka. Postanowił, że wykona badania.

Zobacz także: Jakie są rodzaje chorób genetycznych?

"W momencie, w którym powiedziano mi, że to stwardnienie zanikowe boczne, poczułem, jakbym był w filmie, ale w moim własnym. W filmie, w którym ktoś mi mówi, że mam śmiertelną chorobę. Po prostu nie mogłem w to uwierzyć. To był szok" - zdradza aktor w szczerym wywiadzie dla "The People".

2. Kenneth Mitchell - gwiazda kultowego serialu "Star Trek"

45-letni aktor zasłynął ze swoich ról w serialu "Star Trek: Discovery", gdzie wcielił się m.in. w postać Tenavika. Prywatnie jest ojcem dwójki dzieci. Jego córka, Lilah, ma dwanaście lat, natomiast syn, Kallum, siedem. To właśnie im aktor chce teraz poświęcić najwięcej czasu. Postanowili z żoną, że zabiorą dzieci na wakacje, póki choroba nie jest na zaawansowanym stadium.

"Postanowiłem spędzić więcej czasu z najbliższymi. Pojechaliśmy z dziećmi na wakacje, mimo że trwał rok szkolny. Mieliśmy nawet specjalne spotkania w szkole, by można było to zaaranżować. Wszyscy okazali wsparcie i zrozumienie w naszej sytuacji. Chciałem po prostu spędzić czas, który mi pozostał z rodziną" - powiedział w wywiadzie.

Aktor musiał uzyskać zgodę dyrektora szkoły, do której uczęszczają dzieci (Facebook)
Aktor musiał uzyskać zgodę dyrektora szkoły, do której uczęszczają dzieci (Facebook)

3. Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, w wyniku której następuje rozpad komórek rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych oraz uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego.

Zobacz także: Stwardnienie zanikowe boczne - przyczyny choroby

Pierwszym objawem choroby jest niedowład kończyn dolnych. U pacjentów dochodzi do systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej. Choroba postępuje powoli, ale prowadzi do całkowitego paraliżu ciała. Jest śmiertelna. Zgon pacjenta następuje, kiedy choroba zacznie oddziaływać na pracę mięśni oddechowych. Na stwardnienie zanikowe boczne chorował Stephen Hawking.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.