Trwa ładowanie...

Maść na hemoroidy – przyczyny żylaków odbytu, leczenie

Hemoroidy to dosyć często występujące schorzenie. Inaczej mówiąc są to żylaki odbytu. W początkowej fazie są dosyć proste do usunięcia. Zazwyczaj wystarczają nieskomplikowane metody takie, jak maść na hemoroidy. Warto wiedzieć, że lekarzem zajmującym się tym schorzeniem jest proktolog. Żeby nasz stan się nie pogorszył, nie wolno odkładać wizyty na ostatnią chwilę.

Zobacz film: "Czym jest choroba hemoroidalna?"

spis treści

1. Przyczyny żylaków odbytu

Maść na hemoroidy stosuje się w przypadku wystąpięnia tej nieprzyjemnej przypadłości. A czym właściwie są i kiedy można zastosować maść na hemoroidy? Żylaki odbytu to także inaczej guzki krwawiczne. Tak naprawdę hemoroidy ma każdy z nas. Swym wyglądem przypominają poduszki z krwią. W naszym organizmie pełnią ważną rolę. Mianowicie uszczelniają kanał odbytu.

Łącznie ze zwieraczami odbytu umożliwiają kontrolę wydalania stolca oraz gazów. Na czym zatem polega prawidłowe wypróżnianie? Kiedy tylko powstaje bodziec parcia, wówczas hemoroidy opróżniają się i usprawniają wypróżnianie.

Maść na hemoroidy jest łatwa do aplikacji
Maść na hemoroidy jest łatwa do aplikacji

W jakiej sytuacji guzki krwawiczne stają się kłopotem zdrowotnym i należy sięgnąc po maść na hemoroidy? Problem zaczyna się wmomencie, gdy są one rozciągnięte i wypełniają się krwią w zbyt dużych proporcjach. Pęcherzyki nie usuwają krwi do końca – najczęściej dochodzi wtedy do powstania stanu zapalnego. Obejmuje on poszerzone sploty żylne oraz tkanki odbytu. To właśnie w takim przypadku można mówić o chorobie hemoroidalnej. W niezaawansowanej formie choroby pomoże z pewnością maść na hemoroidy, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym.

Za przyczyny powstania żylaków odbytu odpowiedzialna jest między innymi nieprwidłowa dieta, która bazuje na niewystarczającej ilości błonnika i brakiem odpowiedniego nawodnienia. Osoby cierpiące na chorobę hemoroidalną nie spożywają odpowiednich ilości niegazowanej wody mineralnej.

Kolejną przyczyną jest tak zwany siedzący tryb życia i ograniczona aktywność fizyczna. Na żylaki odbytu skarżą się ludzie, którzy siedzą zbyt długo przy komputerze, kierowcy, a także osoby jeżdżące zawodowo konno. Również biegunka wywołana przez nadmierne spożycie leków przeczyszczających może wywołać objawy omawianej choroby. W działaniu doraźnym może pomóc maść na hemoroidy, ale wszystko zależy od ich wielkości i stopnia dyskomfortu.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

2. Maść na hemoroidy

Leczenie hemoroidów uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej lekarz zaleca stosować maść na hemoroidy, czopki i tabletki. Jest to pierwszy stopień leczenia. Maść na hemoroidy znacznie zmniejsza świąd oraz obrzęki. Zawiera w swym składzie aktywne i naturalne substancje (na przykład wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański, przetwory z pączków topoli itp.).

Oprócz takiej metody, jak maść na hemoroidy stosuje się nasiadówki z dodatkiem kory dębu. Sprawdzą się również ciepłe kąpiele, do których dodaje się między innymi rumianek. Maść na hemoroidy, nasiadówki i kąpiele to tak zwane leczenie zachowawcze. Jest niezwykle skuteczne w pierwszej fazie rozwoju choroby.

To też warto wiedzieć

Inną metodą leczenia jest tak zwane gumkowanie lub metoda Barrona. Na guzek zakłada się nasadkę, która odcina dopływ krwi. Wskutek takiego działania tkanka guzka obumiera. Z powodzeniem stosuje się również laseroterapię.

Żylaki odbytu naświetla się promieniem lasera. Dochodzi do obkurczenia tkanki i w efekcie obumarcia guzka. Ryzyko powikłań jest niewielkie w przypadku tej metody. Wsparciem przy zabiegu, a właściwie po jest też maść na hemoroidy, która zawiera składniki odkażające i przyspieszające gojenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.