Idealny rozmiar damskiego biustu wiąże się z wysokim poziomem estrogenów

Mężczyźni, podobnie jak dzieci, są zauroczeni damskimi piersiami. Dzieci widzą je jako źródło jedzenia, wsparcie i pielęgnację, zaś dorośli odbierają je jako cechę erotyczną. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze udowodnili, że idealny rozmiar biustu według mężczyzn napędzany jest tym samym motorem ewolucyjnym – płodnością.

Mężczyźni najbardziej cenią piersi o średnim rozmiarze

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Evolution & Human Behavior” wykazało, że mężczyźni wolą zgrabne, mniejsze piersi do tych ostatnio modnych, które są większe i potencjalnie bardziej seksowne.

Jest to zaskakujące, ponieważ wcześniejsze badania sugerują, że większy rozmiar biustu wskazuje wyższy poziom estrogenu i estradiolu, co oznacza, że obdarzone nimi kobiety są bardziej płodne.

Na przykład, w badaniu 2004 kobiety o stosunkowo wąskiej talii i dużych piersiach miały o 30 procent wyższy poziom estradiolu. Oznacza to, że jest około trzy razy bardziej prawdopodobne, że zajdą w ciążę. Oczywiście, mężczyzn podświadomie przyciągają kobiety, które są najbardziej płodne.

"To uzasadnione biologicznie i kulturowo, że mężczyźni wolą morfologię piersi wskazującą zarówno wysoki potencjał i dużą płodność" - napisali naukowcy w artykule.

W badaniu wzięło udział w sumie 267 mężczyzn z czterech różnych krajów, w tym Brazylii, Kamerunu, Republiki Czeskiej i Namibii. Byli oni pytani o ich preferencje względem wyglądu piersi. Pokazano im dwa zestawy obrazów, przedstawiających piersi o różnej wielkości i jędrności.

Wyniki wykazały, że indywidualne preferencje dotyczące wielkości piersi są zróżnicowane, ale większość uczestników preferowało średnie, a następnie duże piersi, a na końcu małe piersi. Jednak, gdy chodzi o jędrność, mężczyźni z wszystkich czterech krajów silnie preferowane tę cechę.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego czasu. Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem,...

Dlatego, morfologia piersi, a nie rozmiar, może pokazać mężczyźnie, czy kobieta jest szczególnie płodna.

Naukowcy wyjaśniają, że kształt i wielkość piersi kobiet są tak unikalne wśród naczelnych z powodu stałych złogów tłuszczu. Teoretycznie różna ich budowa "powstała jako bezpośredni skutek męskiego doboru płciowego. Innymi słowy, wielkość i kształt piersi miał służyć jako wskaźnik potencjalnej płodności” - piszą naukowcy.

Preferencja dla zgrabnych i większych piersi jest powiązana z tym, że z wiekiem piersi wiotczeją. Oznacza to kształt piersi może również służyć jako wskaźnik "resztkowej płodności" lub menopauzy. Utrata dziarskości i płodności może być tym, co podświadomie napędza ludzi do preferowania średnich, jędrnych piersi zamiast większego biustu.

Mężczyźni są wzrokowcami

Mężczyźni polegają na cechach, które mogą ocenić wzrokiem podczas wyboru kobiety, która byłaby najzdrowszą, najsilniejszą matką dla swojego dziecka. To rzuca światło na ewolucyjne wyjaśnienie, dlaczego mężczyźni kochają piersi – pozwalają one jedynie za pomocą oceny wizualnej ocenić, czy kobieta jest młoda, zdrowa i płodna.

Większy nie zawsze znaczy lepszy, ale duży rozmiar jest pojęciem względnym. Naukowcy dążą do odkrycia relacji pomiędzy wielkością i zdrowiem. Piersi mogą służyć jako dobry wskaźnik płodności, ale co dokładnie jędrność mówi o zdrowiu kobiety, czeka jeszcze na odkrycie.

Kinga Ludwik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...