Trwa ładowanie...

Inteligentna łyżeczka dla osób cierpiących na Parkinsona

Avatar placeholder
14.12.2015 14:08
Inteligentna łyżeczka dla osób cierpiących na Parkinsona
Inteligentna łyżeczka dla osób cierpiących na Parkinsona (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Spowolnione ruchy, sztywne mięśnie, a przede wszystkim drżenie uniemożliwiające wykonywanie najprostszych czynności. Walka z chorobą Parkinsona, mimo ogromnych wysiłków środowiska medycznego, nadal nie przynosi zadowalających rezultatów. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe, jednak w zaawansowanym stadium dolegliwości nasilają się do tego stopnia, że normalne funkcjonowanie nie jest możliwe. Szacuje się, że w Polsce choruje 60–80 tys. osób.

spis treści

1. Sprytny mechanizm

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów cierpiących na tę przypadłość Anupam Pathak, założyciel niewielkiej firmy Lift Labs z San Francisco, stworzył specjalną łyżeczkę, która umożliwia samodzielne wykonywanie najbardziej chyba problematycznej dla chorych czynności, jaką jest spożywanie posiłków. Inteligentna łyżeczka określana mianem Liftware wykorzystuje technologię zbliżoną do tej, jaka stosowana jest w przypadku stabilizatorów obrazu w aparatach fotograficznych. Wbudowane w uchwyt łyżeczki mikrochip, czujniki i silniczki redukują drżenia aż w 70 procentach. Dzięki temu jedzenie nie ląduje na podłodze czy ubraniu.

2. Google –­ technologia w imię zdrowia

Dobrą wiadomością jest także fakt, że innowacyjnym wynalazkiem zainteresowało się Google, które zakupiło biotechnologiczną firmę Lift Labs. Koncern słynie ze swego zaangażowania w rozwój medycznej technologii. Od kilku miesięcy prowadzi badania nad soczewkami dla diabetyków, dzięki którym poziom glukozy we łzach mógłby być na bieżąco monitorowany. Podjęte zostały także prace nad Google Glass, które umożliwiłyby osobom niedosłyszącym uczestnictwo w normalnej rozmowie poprzez wyświetlanie wypowiadanych słów na ekranie okularów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Sugeruje się, że zakup projektu Lift Labs mógł mieć związek z matką jednego z twórców Google Siergieja Brina, która cierpi na tę chorobę. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że w przyszłości narażony może być na nią sam Brin.

Pathak pragnie natomiast, aby technologia znalazła zastosowanie także w przypadku innych przedmiotów, takich jak choćby klucze czy narzędzia. Dzięki wsparciu finansowemu tak wielkiej firmy, jaką jest Google, pomysł ten z pewnością jest możliwy do realizacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze