Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Inteligentna łyżeczka dla osób cierpiących na Parkinsona

Spowolnione ruchy, sztywne mięśnie, a przede wszystkim drżenie uniemożliwiające wykonywanie najprostszych czynności. Walka z chorobą Parkinsona, mimo ogromnych wysiłków środowiska medycznego, nadal nie przynosi zadowalających rezultatów. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe, jednak w zaawansowanym stadium dolegliwości nasilają się do tego stopnia, że normalne funkcjonowanie nie jest możliwe. Szacuje się, że w Polsce choruje 60–80 tys. osób.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Sprytny mechanizm

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów cierpiących na tę przypadłość Anupam Pathak, założyciel niewielkiej firmy Lift Labs z San Francisco, stworzył specjalną łyżeczkę, która umożliwia samodzielne wykonywanie najbardziej chyba problematycznej dla chorych czynności, jaką jest spożywanie posiłków. Inteligentna łyżeczka określana mianem Liftware wykorzystuje technologię zbliżoną do tej, jaka stosowana jest w przypadku stabilizatorów obrazu w aparatach fotograficznych. Wbudowane w uchwyt łyżeczki mikrochip, czujniki i silniczki redukują drżenia aż w 70 procentach. Dzięki temu jedzenie nie ląduje na podłodze czy ubraniu.

2. Google –­ technologia w imię zdrowia

Dobrą wiadomością jest także fakt, że innowacyjnym wynalazkiem zainteresowało się Google, które zakupiło biotechnologiczną firmę Lift Labs. Koncern słynie ze swego zaangażowania w rozwój medycznej technologii. Od kilku miesięcy prowadzi badania nad soczewkami dla diabetyków, dzięki którym poziom glukozy we łzach mógłby być na bieżąco monitorowany. Podjęte zostały także prace nad Google Glass, które umożliwiłyby osobom niedosłyszącym uczestnictwo w normalnej rozmowie poprzez wyświetlanie wypowiadanych słów na ekranie okularów.

Sugeruje się, że zakup projektu Lift Labs mógł mieć związek z matką jednego z twórców Google Siergieja Brina, która cierpi na tę chorobę. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że w przyszłości narażony może być na nią sam Brin.

Pathak pragnie natomiast, aby technologia znalazła zastosowanie także w przypadku innych przedmiotów, takich jak choćby klucze czy narzędzia. Dzięki wsparciu finansowemu tak wielkiej firmy, jaką jest Google, pomysł ten z pewnością jest możliwy do realizacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza