Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Interakcje leków z nabiałem (jonami wapnia)

 Ewa Rycerz
13.06.2023 18:03
Interakcje leków z nabiałem (jonami wapnia)
Interakcje leków z nabiałem (jonami wapnia)

Podczas przyjmowaniu leków nie jest wskazane spożywanie dużych ilości produktów zawierających dużą ilość wapnia (jonów wapniowych). Tego typu produkty właśnie poprzez zawartość jonów wapnia uniemożliwiają, zmniejszają lub zwalniają wchłanianie leków, adsorbując je.

Mleko, sery, jogurty i kefiry choć zawierają duże ilości dobroczynnych bakterii, w połączeniu z niektórymi lekami tworzą sole wapnia. Substancje te nie są rozpuszczalne w wodzie i utrudniają wchłanianie medykamentów.

Badania wykazały, że interakcje te dotyczą niektórych antybiotyków (tetracyklina) oraz fluorochinolony, które stosuje się w terapii zakażeń górnych dróg oddechowych oraz układu moczowego. Przyjmowanie tych leków łącznie ze spożywaniem mleka zmniejsza aż o 50 procent stężenie owych leków we krwi, nie dając efektów leczenia.

Także leki stosowane w leczeniu osteoporozy i hiperkalcemii nowotworowej w połączeniu z jonami wapnia prowadzą do niebezpiecznych interakcji. Dlatego zaleca się, by po spożyciu produktów mlecznych z przyjęciem leku odczekać dwie godziny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niebezpieczne bywa także popijanie mlekiem leków. Może to nie tylko prowadzić do zmniejszenia działania leku, ale także wywołać bóle brzucha lub nudności. Mleko zmniejsza w żołądku poziom pH soku żołądkowego, a to może być przyczyną wcześniejszego rozpuszczenia otoczki tabletki (zamiast w jelicie – dochodzi do tego właśnie w żołądku). Wcześniejsze uwolnienie leku z tabletki naraża pacjenta na podrażnienie błony śluzowej żołądka i ból. Są jednak i takie leki, które korzystnie jest popijać mlekiem, które stanowi dla nich swego rodzaju osłonę.

Nie należy łączyć z mlekiem, a tym bardziej nim popijać następujących leków: buprenorfina, fenofibrat, lipancrea, propranolol, ranelinian strontu, teofilina.

Zaleca się łączenie z mlekiem, a nawet popijanie nim następujących leków: acebutolol, ayklowir, alprazolam, buflomrdyl, buspiron, cholestyramina, cyprofloksacyna, diazepam, diltiazem, doksycyklina, flukonazol, indometacyna, klonidyna, klorazepam, kwas ursodeoksycholowy, lewotyroksyna, lizynopryl, lorazepam, maprotylina, metformina, metoklopramid, metronidazol, nifedypina, nystatyna, pankreatyna (za wyjątkiem preparatu Lipancrea), pefloksacyna, pirydoksyna, prednizon, tiapryd, tryheksyfenidyl, tyklopidyna, werapamil, zolpiem.

Zobacz także

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.