Trwa ładowanie...

Jak pokonać raka prostaty?

Wielu dojrzałych mężczyzn zmaga się z problemem przerostu prostaty. Przypadłość ta objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania moczu, niekontrolowanymi wyciekami moczu oraz uczuciem pełnego pęcherza nawet po mikcji. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić do rozwoju nowotworu prostaty.

spis treści

1. Objawy przerostu prostaty

Powiększająca się prostata powoduje problemy z oddawaniem moczu. Chory często czuje potrzebę korzystania z ubikacji, nawet w nocy. Mimo, że parcie na pęcherz jest silne, to okazuje się, że rozpoczęcie mikcji jest trudne. Wypływający strumień jest cienki. Chory musi cały czas się naprężać by oddać mocz. Nawet po skończeniu, pozostaje uczucie pełnego pęcherza. W konsekwencji dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu.

Zobacz film: "Czy nowotwór prostaty może nawrócić?"

2. Profilaktyka raka prostaty

Zastąp tłuszcze zwierzęce zdrowymi tłuszczami nienasyconymi, które zawierają kwasy omega-3. Znajdziesz je w owocach morza, tłustych rybach z chłodnych morskich wód – makreli, łososiu, halibucie, tuńczyku. Do codziennej diety wprowadzać pomidory i czerwoną paprykę. Zawierają one silną substancję przeciwrakową – likopen. Jedz produkty bogate w witaminę E oraz selen. Oba pierwiastki chronią przed zachorowaniem na raka prostaty. Pomocne będą soja i czosnek. Wystarczą dwa lub trzy ząbki czosnku tygodniowo. Rozmaryn to skuteczna przyprawa, którą można dodawać do różnych potraw mięsnych i z makaronów.

Aktywność fizyczna pomoże uchronić się przed chorobą. Rak prostaty rzadziej występuje u mężczyzn, którzy regularnie uprawiają sporty.

3. Metody leczenia raka prostaty

Rokowania, jakie stawia się chorym na nowotwór prostaty są dobre. Wcześnie wykryty daje możliwości całkowitego wyleczenia. Rak prostaty zaliczany jest do nowotworów pierwotnych. Oznacza to, że nie rozwiną się pod wpływem komórek rakowych z innych organów. Daje to szansę na całkowite jego usunięcie. Leczenie raka prostaty może być przeprowadzane za pomocą środków farmakologicznych lub za pomocą operacji.

Leczenie farmakologiczne przyjmuje się po to by obniżyć dolegliwości urologiczne i przywrócić drożność pęcherza.

Operacja jest stosowana w przypadku, gdy rak prostaty jest duży. Wyróżnia się różne metody operacyjne: przezcewkową elektroresekcję, prostektomię. Zabiegi mogą powodować nietrzymanie moczu lub zaburzenia erekcji. Objawy powinny ustąpić po pół roku.

Inna metodą leczenia raka prostaty jest radioterapia. Pomaga ona zlikwidować niewielki guz. Ta metoda stosowana jest w przypadku gdy mężczyźnie nie można podać narkozy lub gdy rak zaatakował inne narządy. Radioterapia nie zawsze skutkuje całkowitym wyleczeniem.

Leczenie hormonalne może powstrzymać rozwój nowotworu. Jednocześnie powoduje zmniejszenie popędu seksualnego oraz problemy z osiągnięciem erekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak wygrać z rakiem prostaty?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza