Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Wibratory - rodzaje, wybór

Wibratory - rodzaje, wybór
Wibratory - rodzaje, wybór (Getty Images)

Wibrator to najpopularniejszy gadżet erotyczny służący do masturbacji. Przeciętny wibrator ma długość od 10 do 30 cm oraz średnicę ok. 1,5 cm, a swoim kształtem stara się oddać naturalną wielkość męskiego członka. Obecnie na rynku dostępna jest coraz większa ilość wibratorów, które nieraz zadziwiają kolorem, wzorem i materiałem, z którego są wykonane. Wiele wibratorów jest wykrzywiona, zawiera wypustki i rozbudowany mechanizm działania.

spis treści

1. Wibratory - historia

Pierwsze wibratory powstały w XIX wieku i były stosowane do leczenia tzw. histerii u kobiet. To fikcyjna choroba, u której podłoża leżało niezaspokojenie seksualne. Ale historia sztucznych penisów jest o wiele dłuższa. Pierwszy kamienny penis znaleziono na terenie Niemiec i pochodzi on sprzed 28 tys. lat.

Pierwszy wibrator skonstruował w 1880 roku Joseph Mortimer Granville. Wibrator zasilany był dużą, przenośną baterią. W 1902 roku opatentowano i wypuszczono na rynek pierwsze, ręczne wibratory na prąd, a w 1966 roku powstał bezprzewodowy, elektryczny wibrator do używania na ludzkim ciele. Był on wyposażony w potencjometr regulujący wibracje i zasilany bateriami silniczek.

2. Wibratory - zasada działania

Zobacz film: "Specjalistka TVN-u: "W każdej polskiej sypialni powinien być wibrator łechtaczkowy""

Wibrator dzięki pulsowaniu pobudza zakończenia nerwów czuciowych znajdujących się w skórze warg sromowych i łechtaczki. Wibrator jest dobrym rozwiązaniem dla kobiety, która ma problem z osiągnięciem orgazmu podczas stosunku i podejrzewa, że to przez wady anatomiczne pochwy. Jeśli podczas masturbacji wibratorem dochodzi do szczytowania, można rozwiać te wątpliwości. Fakt osiągnięcia orgazmu podczas używania wibratora daje podstawy emocjonalne i fizjologiczne do orgazmu przeżywanego podczas stosunku.

Używanie wibratora pomaga też przełamać barierę wstydu, pozwala kobiecie na lepsze zrozumienie swojego ciała i wywołuje intensywne podniecenie. Wibratora można używać w samotności lub wraz z partnerem jako element gry wstępnej.

3. Wibratory - rodzaje

Wibratory to urządzenia stworzone do samodzielnej lub wzajemnej masturbacji. Cechą wibratorów jest charakterystyczne drżenie, którego celem jest sprawianie doznań cielesnych (drżenie wibratora można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb).

Poszukując wibratora dla siebie, zwróć uwagę na to, jak on pracuje. Dobry wibrator powinien być stosunkowo cichy, by nie utrudniać kobiecie koncentracji i nie zakłócać przyjemności.

Myliłby się ten, kto sądziłby, że istnieje jeden uniwersalny wibrator. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej tego typu gadżetów erotycznych, które odpowiadają indywidualnym potrzebom i preferencjom kobiety oraz zwiększają doznawanie przyjemności.

Nawet częste korzystanie z wibratora jest bezpieczne, jeśli używanie wynika z pożądania i pamięta się o zasadach zachowania higieny. Szukanie zaspokojenia w sytuacjach stresowych, jako sposobu na nagrodzenie się lub ucieczkę albo stosowanie wibratora mimo odczuwanego bólu w pochwie może świadczyć o uzależnieniu od masturbacji czy seksoholizmie i w takim przypadku warto skonsultować się z seksuologiem.

Rodzaje wibratorów mogą być wyróżnione ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Mówimy zatem o wibratorach silikonowych, akrylowych, lateksowych, metalowych, plastikowych oraz gumowych. Wibratory można także podzielić, biorąc pod uwagę miejsce na ciele, które ma być głównym celem stymulacji.

3.1. Wibrator łechtaczkowy

Wibrator łechtaczkowy cieszy się dużą popularnością wśród kobiet, ponieważ łechtaczka u wielu pań stanowi najbardziej wrażliwy na pieszczoty narząd. Wibrator łechtaczkowy zwykle ma niewielkie rozmiary i zaprojektowany jest tak żeby pobudzać łechtaczkę.

3.2. Wibrator typu króliczek

Wibrator typu “króliczek” oprócz końcówki do penetracji pochwy posiada dodatkowy trzon z silniczkiem, który podczas penetracji dodatkowo pobudza łechtaczkę, dzięki czemu orgazm jest jeszcze intensywniejszy. Wibratory występują w różnych kształtach i wielkościach.

3.3. Wibrator waginalny

Wibrator waginalny to klasyczny wibrator, zbliżony kształtem do penisa. Ma wydłużony kształt i służy do penetracji pochwy. Przy jego używaniu należy pamiętać, że najwrażliwsze strefy kobiecego ciała to wejście do pochwy i łechtaczka.

3.4. Wibrator punktu G

Punkt G znajduje się na przedniej ścianie pochwy, ok. 2,5-5 cm od jej wejścia. Niektóre wibratory są specjalnie wyprofilowane, tak aby stymulować tę część pochwy. Cechą charakterystyczną wibratorów punktu G jest zagięta końcówka.

3.5. Wibrator analny

Wibrator analny służy do stymulacji okolic odbytu. Może być wykorzystywany jako przygotowanie do seksu analnego. Odbyt nie jest częścią ciała anatomicznie przystosowaną do penetracji, dlatego należy podchodzić do tego typu stosunków ostrożnie. Na początek warto wybrać niewielkich rozmiarów wibrator - chodzi tu zarówno o średnicę, jak i o długość. Wibrator analny charakteryzuje się szeroką nasadą.

3.6. Wibrator męski

Wibrator może służyć nie tylko do pobudzania kobiety. Mężczyzna może używać wibratora do drażnienia członka i jego okolic. Na ruch pulsacyjny wrażliwy jest szczególnie obszar tuż za nasadą członka i przed odbytem. Pobudzanie tej okolicy może zwiększać doznania seksualne. Wrażliwy na wibracje jest również trzon prącia, zwłaszcza w dolnej części i w pobliżu czubka. Dobre efekty daje również masowanie wibratorem żołędzi penisa.

Wibrator męski analny może być przydatny do masażu i stymulacji prostaty. Powoduje to nie tylko przyjemne doznania seksualne, ale też wpływa na lepsze ukrwienie prostaty i zapobiega jej nadmiernemu rozrostowi.

3.7. Wibratory dla dwojga

Na rynku znajdziemy również wibratory, które są przeznaczone do jednoczesnego stosowania przez oboje partnerów. Kobieta takim wibratorem stymuluje łechtaczkę i wejście do pochwy, mężczyzna jest penetrowany analnie. Użycie wibratora dla dwojga może być urozmaiceniem życia seksualnego. Oczywiście powinno się to odbywać za zgodą obojga partnerów.

3.8. Wibratory realistyczne

Wibratory realistyczne skonstruowane są tak, żeby jak najbardziej przypominać męski członek. Mają różne kolory i wielkości, często na powierzchni znajdują się wypustki w kształcie żył, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię kobiety. Mogą zawierać też element dodatkowy w postaci nakładki imitującej męskie jądra, które mocno pobudzają strefy erogenne. Wibratory realistyczne mogą posiadać specjalistyczne przyssawki, dzięki którym można je montować do płaskiej powierzchni.

3.9. Majtki z wibratorem

Majtki z wibratorem to propozycja dla kobiet, które lubią eksperymentować z nowinkami technicznymi. Można je założyć w dowolnym momencie, np idąc na uczelnię, na spotkanie ze znajomymi lub nawet na randkę. Majtki z wibratorem przypominają zwykłą, elegancką bieliznę i wyglądają bardzo seksownie. Po wewnętrznej stronie mają wbudowany wibrator w kształcie malutkiego penisa, ok. 5 cm długości. Majtki posiadają specjalny, dyskretny włącznik, który uruchamia wibracje. Można go uruchomić w każdym momencie i cieszyć się jego pobudzającymi właściwościami.

Wybór wibratora
Wybór wibratora

Myliłby się ten, kto sądziłby, że istnieje jeden uniwersalny wibrator.

zobacz galerię

Trudno ocenić, który z wibratorów sprawia kobiecie największą przyjemność, bowiem najlepszy wibrator to taki, który poza satysfakcją cielesną nie będzie powodował podrażnień ani uczuleń.

4. Wibratory - wybór

Wybierając wibrator, powinnaś zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego jest wykonany czy jego rozmiar (nie powinien być zbyt duży ani zbyt mały), ale także na różne elementy, które mogą być źródłem dodatkowej przyjemności, czyli:

  • wypustki i żłobienia,
  • dodatkowe wypustki umożliwiające równoczesną stymulację wnętrza pochwy i łechtaczki,
  • przyssawki umożliwiające przytwierdzenie wibratora do podłoża.

Dildo jest to rodzaj sztucznego członka, który swoim kształtem i wyglądem przypomina wibrator, jednakże nie posiada opcji drżenia i wibrowania. Dildo może być wykorzystywany zarówno do penetracji pochwy, jak i odbytu.

Jest również idealnym przedmiotem dla pań, które nie są oswojone z obecnością członka w swojej pochwie i odczuwają z tego powodu dyskomfort lub lęk. Taki przedmiot pozwala na pozbycie się tego typu obaw.

Dildo na rynku wystepuje w różnych rozmiarach i kształtach. Sztuczny penis, podobnie jak wibrator, może być wykonany z silikonu, lateksu i innych tworzyw, które łatwo utrzymać w czystości.

Wibratory to urządzenia, które mają sprawiać kobiecie przyjemność. Żeby nie zakłócać tej przyjemności, warto zaopatrzyć się w nawilżacz do pochwy, który będzie zapobiegał bolesnym i nieprzyjemnym obtarciom.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wibrator będzie dla ciebie najlepszy, możesz wypróbować kilka tańszych wersji określonego rodzaju, by później wybrać jeden, droższy model odpowiadający twoim potrzebom.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze