Przejdź na WP

Prostata - charakterystyka, łagodny przerost, rak prostaty, badania, zapalenie prostaty

Choroby prostaty, choć pozornie błahe, mogą nie tylko upośledzić w sposób znaczący jakość życia, ale także doprowadzić do śmierci. Warto znać ich objawy i odpowiednio wcześnie zgłosić się do urologa. Jak symptomy daje łagodny przerost prostaty?

Zobacz film: "Przerost prostaty a rak"

spis treści

1. Prostata - charakterystyka

Prostata jest gruczołem występującym tylko u mężczyzn. U kobiet znajduje się tylko skrawek tkanki, który stanowi pozostałość po zawiązku prostaty. Nie może się on rozwinąć, gdyż u pań występuje zbyt mało testosteronu. To właśnie testosteron, męski hormon płciowy, powoduje wzrost tego gruczołu. Prostata bowiem pełni bardzo ważną funkcję w męskim życiu płciowym. Jej rolą jest produkcja większości składników nasienia. Oczywiście plemniki powstają w jądrach. Przepływają przez nasieniowody do cewki moczowej w miejscu, gdzie otacza ją prostata. Plemniki nie przeżyłyby długo na zewnątrz ciała mężczyzny bez odpowiedniego odżywienia i nawilżenia. To właśnie za to odpowiada gruczoł krokowy. Produkuje płyn bogaty w prostaglandyny i fruktozę, który pozwala plemnikom dokonać zapłodnienia (co często następuje kilka dni od stosunku).

Pierwszoplanowymi objawami chorób prostaty są zaburzenia dyzuryczne. Pacjent odczuwa je jako zmniejszenie strumienia moczu, częste oddawanie moczu, przerywany strumień moczu, ból oraz nietrzymanie moczu.

2. Prostata - łagodny przerost

Prostata jest gruczołem hormonozależnym. Jej powstanie oraz wzrost uzależnione są od testosteronu. Męskie hormony płciowe zapewniają prawidłowe funkcjonowanie prostaty przez wiele lat. Jednak czasami hormony sprawiają, że gruczoł krokowy rozwija się bardziej, niż jest to potrzebne. I wówczas zaczynają się problemy z prostatą. Jeśli znacząco urośnie, mamy do czynienia z łagodnym przerostem prostaty, czyli chorobą dotykającą zwykle starszych mężczyzn.

Objawy łagodnego przerostu prostaty wynikają z faktu, że cewka moczowa przechodzi przez tkankę gruczołu. Jeśli ta ostatnia zbytnio przerośnie, zaczyna uciskać na cewkę moczową.

2.1. Prostata - objawy łagodnego przerostu

Początkowo przerośnięta prostata objawy daje w postaci częstego parcia na pęcherz. Osoba chora zaczyna często wychodzić do toalety, by oddać po kilkadziesiąt mililitrów moczu, co jest poważnym sygnałem problemów z prostatą. Kolejnym bardzo ważnym objawem prostaty jest nykturia, czyli nocne oddawanie moczu. Jeżeli mężczyzna oddaje mocz częściej niż raz w nocy, koniecznie musi zgłosić się do lekarza. Nykturia to nie tylko objaw łagodnego przerostu prostaty, ale też wielu innych chorób jak nadciśnienie, niewydolność serca czy przewlekła choroba nerek. Bardziej zaawansowana postać łagodnego przerostu stercza powoduje zaleganie moczu. Jest to o tyle niebezpieczne, że sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych. Niekiedy gruczoł krokowy przerasta tak bardzo, że możliwe jest oddawanie moczu jedynie w sposób przerywany, a w zaawansowanych przypadkach kropla po kropli.

2.2. Prostata - wpływ łagodnego przerostu prostaty na zdrowie

Łagodny przerost prostaty wydaje się być chorobą bardzo nieprzyjemną, jednak niegroźną. Nic bardziej mylnego! Nie należy bagatelizować problemów z prostatą. Jeśli z jakiegoś powodu, na przykład podrażnienia lub zakażenia, wystąpi obrzęk przerośniętej prostaty, może dojść do ostrego zatrzymania moczu. To sytuacja, w której chory w ogóle nie może się załatwić mimo pełnego pęcherza. Prowadzi to do pozanerkowej niewydolności nerek i zatrucia organizmu toksynami. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, bowiem w przeciągu kilkunastu godzin może wystąpić obrzęk płuc prowadzący do zgonu.

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać
Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym...

zobacz galerię

3. Prostata - rak prostaty

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, jednak wzrost raka prostaty jest bardzo powolny. Tak więc, kiedy rak prostaty daje już objawy, takie jak zatrzymanie moczu, guz w podbrzuszu czy bóle kości (z powodu przerzutów), zwykle nie daje się go wyleczyć. Dlatego bardzo ważne jest wykrycie we stadium wczesnym, kiedy raka prostaty objawów po prostu nie wywołuje.

4. Prostata - badania diagnostyczne w chorobach prostaty

Aby uchwycić rozwój raka prostaty, należy wykonywać badania przesiewowe prostaty, które są najlepszym sposobem na uchronienie się przed konsekwencjami rozwoju raka prostaty. W przypadku prostaty badania powinni rodzić mężczyźni już po 40-tce, ponieważ problemy z prostatą mają coraz młodsi mężczyźni. Żadne pojedyncze badanie prostaty nie daje gwarancji wczesnego wykrycia raka. Dopiero połączenie wszystkich badań prostaty oraz regularne wykonywanie, począwszy od 50. roku życia, pozwala wcześnie go rozpoznać. Diagnostyka raka prostaty polega na:

  • badanie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), jest to badanie prostaty wykonywane z krwi. Wzrost PSA powyżej 4 ng/ml oznacza duże prawdopodobieństwo obecności nowotworu;
  • badanie per rectum, czyli badanie prostaty wykonywane przez lekarza za pomocą palca wsuniętego do odbytu. Nie jest zbyt komfortowe, ale to najlepsza metoda pozwalająca na ocenę prostaty i ewentualnego nowotworu;
  • TRUS, czyli przezodbytnicza ultrasonografia. Wykonuje się ją tylko wtedy, gdy w dwóch poprzednich badaniach prostaty zauważono coś niepokojącego. Pozwala przeprowadzić biopsję prostaty (pobranie igłą fragmentu tkanki) w bezpieczny i celowany sposób. Biopsja prostaty nie jest badaniem rutynowym, ale można ją wykonywać wiele razy. W czasie biopsji prostaty pacjent jest znieczulony i leży na boku, a lekarz przez odbyt wprowadza sondę USG, która pozwala mu dokładnie obejrzeć na ekranie, w jakim stanie jest prostata.

W wyniku badań prostaty otrzymujemy diagnozę. Wówczas lekarz może rozpocząć leczenie prostaty. W przypadku łagodnych zmian prostaty leczenie można zacząć od leków obniżających napięcie mięśni gładkich. Ponadto leczenie prostaty może również wymagać leków zmniejszających gruczolaka stercza oraz alfa-blokery, które ułatwią przepływ moczu. Jeśli gruczolak jest na tyle duży, lekarz może zalecić operacyjne leczenie prostaty.

Zobacz także:

5. Prostata - zapalenie prostaty

Jest to najbardziej dokuczliwa z przypadłości dotykających prostatę. Zwykle wynika z bakteryjnego zapalenia w obrębie gruczołu. Charakteryzuje się silnym bólem i pieczeniem z okolic narządów płciowych. Chory na zapalenie prostaty odczuwa pieczenie w głębi miednicy, które słabnie w czasie oddawania moczu, ale nasila się tuż po. Dzieje się tak dlatego, że proces oddawania moczu kończy się zaciśnięciem wewnętrznego zwieracza cewki moczowej, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gruczołu.

Prostata to ważny narząd, a jego schorzenia mogą być potencjalnie śmiertelne. Dlatego bardzo ważne jest, by przy pierwszych objawach choroby prostaty pójść do lekarza. Nie należy wstydzić się badania per rectum, ponieważ może ono uratować życie.

Następny artykuł: Objawy towarzyszące chorobom prostaty (skala IPSS)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy