Przejdź na WP

Odbyt - charakterystyka, choroby

Objawy chorób odbytu, takie jak krew w stolcu czy wrażenie niepełnego wypróżnienia, nie są jednoznaczne. Mogą sygnalizować zarówno hemoroidy, jak i raka odbytu czy powstanie szczeliny odbytu. Dlatego też, mimo zakłopotania, nie warto rezygnować z wizyty u lekarza. Proktolog podpowie m.in., jak leczyć hemoroidy, i zadecyduje o sposobie walki z nowotworem odbytu.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"

spis treści

1. Odbyt - charakterystyka

Odbyt to otwór znajdujący się na końcu układu trawiennego. Zamykają go mięśnie, które tworzą zwieracz odbytu. Jego zadanie polega na opróżnianiu przewodu pokarmowego z kału, co z kolei następuje w czasie wypróżniania.

2. Odbyt - choroby

2.1. Odbyt - hemoroidy

Żylaki odbytu potocznie nazywa się hemoroidami. Inne określenie charakteryzujące poszerzone żyły tej części układu pokarmowego to guzki krwawnicze – granatowe guzy o owalnym kształcie, które są wyczuwalne przy wejściu do kanału odbytu. Jest to najczęściej występująca choroba końcowego odcinka układu trawiennego: cierpi na nią co trzeci Polak.

Zazwyczaj na objawy hemoroidów skarżą się kobiety, które weszły w piątą dekadę życia. Przyczyny powstawania żylaków odbytu są związane z trybem życia. Siedząca praca, brak ruchu i otyłość to najczęstsze przyczyny hemoroidów.

Objawy hemoroidów to krwawienie z odbytu w trakcie oddawania stolca, wrażenie świądu i pieczenia w jego okolicy oraz wypadanie żylaków. Leczenie hemoroidów odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy zakłada zabieg chirurgiczny, drugi – łagodzenie objawów chorobowych. Wówczas można sięgnąć po maść na hemoroidy i czopki, które nie zwalniają chorego z wizyty u lekarza. Jak wyleczyć hemoroidy we wczesnym etapie? W tym przypadku kluczowa jest zmiana trybu życia na aktywny, a diety na bogatą w błonnik pokarmowy i przyjmowanie dużych ilości płynów.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

2.2. Odbyt - rak odbytu

Nowotwór odbytu to najgroźniejsza choroba tego odcinka układu pokarmowego. Z drugiej strony łatwo można go stwierdzić i wyleczyć (jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, pacjent ma niemal 100 proc. szans na powodzenie). Lekarz bada odbyt palcem i wykonuje badanie endoskopowe. Rak odbytu najczęściej atakuje osoby po 40. roku życia.

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na tę chorobę to: zaparcia, dieta uboga w błonnik, nałogi (palenie papierosów), uwarunkowania genetyczne i zakażenie wirusem HIV (do którego doszło w czasie seksu analnego bez zabezpieczenia). Homoseksualni mężczyźni są obarczeni najwyższym stopniem ryzyka zachorowania na raka odbytu.

Objawy raka odbytu pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Stwierdza się wówczas obecność krwi w kale, zmianę rytmu wypróżnień: chory boryka się z biegunką lub cierpi na zaparcia. Pacjent może mieć również wrażenie niepełnego wypróżnienia pomimo defekacji. Leczenie raka odbytu polega na poddaniu się radioterapii i zabiegowi usunięcia guza.

Następnie odtwarza się jelito, jeśli rak został wykryty we wczesnym stadium, lub zakłada się sztuczny odbyt, czyli stomię, jeśli diagnoza została postawiona w zaawansowanej chorobie. Wybór sposobu postępowania zależy od rozmiarów guza i jego lokalizacji.

2.3. Odbyt - szczelina odbytu

Jeżeli wypróżnianiu towarzyszy ostry, piekący ból, który utrzymuje się również po defekacji, pojawia się krwawienie (widoczne na stolcu i papierze toaletowym), a także świąd odbytu, można przypuszczać, że doszło do płytkiego pęknięcia błony śluzowej kanału odbytu.

Zobacz także:

Są to bowiem objawy choroby zwanej szczeliną odbytu, którą najczęściej stwierdza się u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Rana może powstać na skutek urazu mechanicznego, wysiłku (na przykład w czasie wypróżniania twardego stolca lub w trakcie przedłużającego się porodu) lub podczas stosunku analnego.

Aby pęknięcie wygoiło się samoistnie, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, regularnie wypróżniać się, stosować leki rozluźniające stolec i wprowadzić dietę bogatoresztkową, która pomoże zapobiec nawrotom tej choroby odbytu. Dodatkowo w domowym zaciszu można przygotowywać nasiadówki w ciepłej wodzie. Jeżeli te działania nie przyniosą efektów, lekarz może zadecydować o operacyjnym wycięciu szczeliny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy