Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Badania przy zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem

Badania przy zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem
Badania przy zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem

Najważniejszą metodą stosowaną w diagnostyce zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (Age-related Macular Degeneration - AMD) jest badanie ostrości wzroku oraz ocena dna oka przez lekarza okulistę. Test Amslera jest podstawową, bardzo prosta metodą badania wzroku w kierunku AMD. Zwyrodnienie plamki żółtej oka jest łatwo wykrywalne podczas rutynowych badań wzroku oftalmoskopem.

spis treści

1. Badanie oftalmoskopem w diagnostyce AMD

Aparat ten posiada źródło bardzo jasnego światła oraz urządzenia powiększające, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie wnętrza oka. Jeśli lekarz skupi światło na plamce żółtej jest w stanie wykryć różne nieprawidłowości barwnikowe, w tym małe obszary krwawień i zbliznowaceń.

2. Tomografia oka oraz angiografia w diagnostyce AMD

Gdy wykryte zostaną zmiany degeneracyjne centralnej siatkówki, można rozszerzyć diagnostykę o nieinwazyjne badanie OCT (tomografia oka), która pozwala ocenić grubość siatkówki i wielkość ubytku jej nabłonka barwnikowego oraz angiografię fluoresceinową i angiografię indocyaninową - badania służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych. W celu wykonania badania pacjentowi podaje się dożylnie barwnik, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.

3. Test Amslera a zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do tego badania oczu używa się siatki Amslera. Jest to kawałek papieru w kształcie kwadratu o boku 10 cm z narysowanymi na czarnym lub białym tle odpowiednio czarnymi lub białymi liniami, które tworzą siatkę kwadratów o boku 5 mm. W samym centrum jest punkt, na który jest skierowana oś widzenia pacjenta. Test ten służy do wykrywania zniekształceń obrazu, mroczków. Dzięki temu można, okreslić którego miejsca dotoczy zmiana oraz jej rozległość. Najważniejsze zasady podczas przeprowadzania tego testu to:

  • odpowiednio dobre oświetlenie,
  • używanie okularów, jeżeli pacjent powinien je stosować,
  • odpowiednia odległość oka od siatki - ok. 15 cm,
  • patrzenie w punkt centralny,
  • zasłonięcie drugiego oka.

Dla każdego oka test przeprowadza się oddzielnie.

3.1. Wykonywanie testu Amslera przez pacjentów

Pacjenci sami mogą oceniać rozwój zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem poprzez regularne wykonywanie testu Amslera. Należy wziąć kartkę w kratkę i namalować na niej punkt. Patrząc na niego z odległości 40 cm należy zwrócić uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub zmian obrazu pacjent powinien skontaktować się ze specjalistą. Monitorowanie przebiegu AMD jest także możliwe przy użyciu perymetrów (polomierzy) komputerowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Luteina na oczy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze