Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Rak jelita

Jakie zagrożenia niesie astma w ciąży?

Astma w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mimo tego, większości kobiet cierpiących na astmę udaje się donosić ciążę aż do terminu porodu oraz wydać na świat zdrowe dziecko. Niezwykle ważne jest w takich przypadkach kontrolowanie astmy przez cały okres ciąży. Zdarza się jednak, że astma w ciąży pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej na nią nie chorowały. Wtedy wymaga jeszcze większej kontroli. Aby skutecznie ją leczyć, warto bliżej poznać to zagrożenie. Astma w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mimo tego, większości kobiet cierpiących na astmę udaje się donosić ciążę aż do terminu porodu oraz wydać na świat zdrowe dziecko. Niezwykle ważne jest w takich przypadkach kontrolowanie astmy przez cały okres ciąży. Zdarza się jednak, że astma w ciąży pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej na nią nie chorowały. Wtedy wymaga jeszcze większej kontroli. Aby skutecznie ją leczyć, warto bliżej poznać to zagrożenie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Astma w ciąży

Astma oskrzelowa (zazwyczaj nazywana po prostu astmą) to przewlekła zapalna choroba oskrzeli, które cechuje się obrzękiem i zwężeniem dróg oddechowych. Do zaostrzenia astmy może dojść w wyniku wysiłku fizycznego, kontaktu z alergenami lub niektórymi substancjami (na przykład z dymem papierosowym).

Jeśli astma u kobiety ciężarnej nie jest prawidłowo kontrolowana, płód może otrzymywać niewystarczającą ilość tlenu. Stan taki prowadzi do zaburzeń wzrostu, wagi i ogólnego rozwoju dziecka. Zwiększa się również ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet śmierci dziecka przed lub zaraz po narodzeniu. U matki nieleczona astma może doprowadzić do nadciśnienia lub stanu przedrzucawkowego – stanu groźnego dla życia matki i dziecka.

2. Objawy i leczenie astmy

Bardzo często kobiety przypisują spłycenie oddechu objawom ciąży. Jednak jeżeli duszności towarzyszy kaszel, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż mogą być to objawy astmy.

Większość kobiet cierpiących na astmę w czasie ciąży musi przyjmować środki farmakologiczne. Najczęściej są to leki wziewne. Wiele kobiet ma opory przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków w ciąży, jednak uważa się, że leki na astmę są bezpieczne dla płodu.

3. Profilaktyka astmy

Zaostrzeniom astmy można zapobiegać. Kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu z czynnikami wywołującymi atak astmy. Należą do nich:

 • dym;
 • wilgoć;
 • pleśń;
 • zwierzęta;
 • niektóre pokarmy;
 • pyłek kwiatowy;
 • zanieczyszczone powietrze.

W przypadku astmy w ciąży, kobieta powinna konsultować z lekarzem przyjmowanie wszystkich leków, nawet tych bez recepty. Nie powinna również bez wiedzy lekarza przestawać przyjmować przepisane leki. Nieleczona astma jest o wiele bardziej niebezpieczna dla matki i dziecka, niż leki, których przyjmowanie zalecił lekarz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza