Trwa ładowanie...

Jedynym objawem było swędzenie. Tak maskował się jeden z najgroźniejszych nowotworów

 Karolina Rozmus
22.01.2023 17:04
Rak trzustki należy do najbardziej podstępnych nowotworów
Rak trzustki należy do najbardziej podstępnych nowotworów (Getty Images)

Objawy były subtelne – świąd skóry, a także znacznie szybsza sytość po posiłku. Gdy jednak mężczyzna trafił na SOR, lekarze dostrzegli znacznie więcej – zażółcenie skóry. To dało im podstawy do wykonania badań. Te z kolei ujawniły, że pacjent ma jeden z najbardziej podstępnych i śmiertelnych nowotworów.

spis treści

1. Myślał, że to uczulenie na roślinę z ogrodu

Dr Erika Kube podzieliła się historią pewnego pacjenta. Specjalistka medycyny ratunkowej w Mid-Ohio Emergency Service w Colombus przyznała, że Brian trafił na oddział ratunkowy z pewnym niecharakterystycznym objawem. Od kilku tygodni czuł świąd skóry, na który nie pomagał ani lek przeciwhistaminowy, ani sterydy przepisane przez lekarza rodzinnego.

"W przeszłości doszło u niego do reakcji alergicznej na trujący bluszcz, więc doszedł do wniosku, że ponownie miał z nim kontakt, mimo że nie wykonywał ostatnio żadnej pracy na podwórku" – pisze lekarka w felietonie "The Columbus Dispatch".

Zobacz film: "Rak trzustki. Jak pokonać cichego zabójcę?"

To nie były jedyne dolegliwości, jakie dokuczały Brianowi. Skarżył się na senność i nieustające zmęczenie. Do tego zauważył, że choć wciąż dopisuje mu apetyt, to znacznie szybciej osiąga sytość. Przez kilka tygodni na różny sposób tłumaczył dziwne objawy, jednak żona Briana nalegała, by mężczyzna zasięgnął rady lekarza.

2. Badania ujawniły raka trzustki

Brian trafił na izbę przyjęć, a lekarka zleciła niezbędne badania. Jej asystentka zauważyła, że pacjent ma zażółconą skórę oraz białka oczu.

Jednym z objawów żółtaczki jest zażółcenie białek oczu
Jednym z objawów żółtaczki jest zażółcenie białek oczu (Getty Images)

Dr Kube tłumaczy, że gdy główny przewód żółciowy prowadzący do jelit jest zablokowany, może wystąpić nagromadzenie bilirubiny [pomarańczowo-żółtego związku znajdującego się w żółci] i może powodować swędzenie, co jest pierwszym objawem, który zauważył Brian.

Badania laboratoryjne ujawniły, że faktycznie poziom bilirubiny jest wysoki. Niedługo później lekarka odebrała telefon od radiologa, który przyznał, że badanie obrazowe wykazało guza w głowie trzustki, niedaleko wątroby.

"Masa naciskała na przewód żółciowy wspólny, co wyjaśniało, dlaczego poziom bilirubiny był wysoki" – dodała dr Kube. Przyznała, że poczuła zaniepokojenie, jednak nie traciła optymizmu, bo wszystko wskazywało, że nowotwór nie jest rozsiany.

3. Rak trzustki – czynniki ryzyka i rokowania

Brian był zdrowym mężczyzną – bez historii nowotworu w rodzinie, bez nałogów, ponieważ palenie rzucił lata wcześniej. Warto wiedzieć, że wśród czynników ryzyka raka trzustki wymienia się cukrzycę typu 2., otyłość, przewlekłe zapalenie trzustki czy wiek. Naukowcy nie wykluczają, że na nowotwór wpływ może mieć też dieta czy aktywność fizyczna, a raczej jej brak.

Nie dla każdego pacjenta lekarze mają tak dobre wieści jak dla Briana. Rak trzustki należy do podstępnych nowotworów, które długo nie dają żadnych objawów. Gdy pojawia się utrata masy ciała, dolegliwości bólowe czy żółtaczka, często nowotwór jest w zaawansowanym stadium.

Tymczasem rak trzustki należy do nowotworów z bardzo niskim pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia. Z danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) wynika, że wskaźnik ten wynosi dziewięć procent.

W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze niższy – pięć, sześć procent pacjentów. To oznacza, że gdy pada diagnoza nowotworu, zaledwie co czwarty chory przeżywa kolejny rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze