Trwa ładowanie...

Jest pijany nawet, gdy nie pije. To pierwszy taki przypadek w Polsce

Tomasz Opalach to prawdopodobnie pierwszy w Polce chory, który może cierpieć na tzw. ''zespół autobrowaru'' lub ''zespół fermentujących jelit''. W jego organizmie przez cały czas obecne są promile. Chociaż nie spożywa alkoholu, cały czas jest w stanie upojenia.

Zobacz film: "Alkohol zabija ok. 40 proc. komórek w mózgu"

Problemy pana Tomasz zaczęły się w czerwcu 2017 roku. Wtedy po raz pierwszy dostał ataku, który najpierw został zakwalifikowany jako padaczkowy. Mężczyzna zemdlał w sklepie, a wezwani na miejsce ratownicy medyczni byli przekonani, że omdlenie to skutek wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.

Od pierwszego razu pan Tomasz miał już ok. 50 takich ataków. Zaczynają się podobnie. Najpierw drętwieją kończyny górne, potem dolne, a w końcu całe ciało. Badania przeprowadzane po ataku zawsze wykazywały, że w organizmie pana Tomasza jest alkohol.

Lekarze nie chcą stawiać jednoznacznej diagnozy, ale nie wykluczają, że mężczyzna może chorować na tzw. zespół autobrowaru. Do tej pory na świecie wykryto 7 takich przypadków. W Polsce jest jedyny.

W celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy lekarze przeprowadzą jeszcze komplet badań. Pierwsze zaplanowano na połowę marca. Na wyniki trzeba będzie jednak poczekać.

Czym jest zespół autobrowaru?

Prawidłowo działający organizm rozkłada alkohol na nieszkodliwe związki i wydala go z organizmu. W jelitach pana Tomasza natomiast znajdują się drożdże, które powodują fermentację spożywanych węglowodanów i zamienia je na alkohol.

Pan Tomasz przez swoją przypadłość stracił pracę. Został też skierowany do szpitala psychiatrycznego, ale dzięki interwencji prawnika uniknął zamknięcia. Czeka teraz na diagnozę. W walce z chorobą wspiera go narzeczona.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.