Kardiolog radzi Polakom. "Odmładza i hartuje nasze serce"

Stres, używki, brak aktywności fizycznej - to czynniki, które wpływają na to, że nasze serce się starzeje. - Serca Polaków statystycznie są 10 lat starsze, niż wskazuje na to metryka - alarmuje dr Ewa Uścińska, kardiolog. Co zrobić by ten organ był witalny i silny jak dzwon?

Lekarz wyjaśnia, co decyduje o wieku sercaLekarz wyjaśnia, co decyduje o wieku serca
Źródło zdjęć: © Getty Images / kliniki.pl
Anna Klimczyk

Serce starsze niż metryka

W ramach badania naukowcy z Northwestern University stworzyli bezpłatne narzędzie online, które oblicza "wiek serca" na podstawie ryzyka chorób układu krążenia, wykorzystując dane takie jak: ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz palenie tytoniu i cukrzyca.

Zespół badawczy podkreślił, że kalkulator nie zastępuje opieki klinicznej i należy go używać w porozumieniu z lekarzem. Z przeprowadzonych testów badacze wywnioskowali, że większość Amerykanów ma starsze serca, niż by to wynikało z metryki.

- Niestety u nas sytuacja nie wygląda lepiej. Serca Polaków statystycznie są 10 lat starsze, niż wskazuje na to metryka. Wpływa na to przede wszystkim styl życia, stres, niewłaściwa dieta obfitująca w tłuste i przetworzone produkty, palenie papierosów, picie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Także nieleczenie zaburzeń, takich jak nadciśnienie czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej, powoduje starzenie się tego organu. Musimy to jasno powiedzieć, na wiek naszego serca pracujemy sami i to nasze postępowanie sprawi, że albo będzie ono bić jak dzwon albo będzie wymagało opieki - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog ze Szpitala św. Elżbiety LuxMed Onkologia.

Miażdżyca - ważny wyznacznik wieku serca

Lekarka tłumaczy, że serce każdego człowieka ma nie tylko dokładny wiek chronologiczny, ale także wiek biologiczny związany z tym, jak dobrze funkcjonuje. Zatem można mieć stare serce w młodym ciele i odwrotnie. A warto o ten organ dbać, bo choroby układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce.

- Podstawowym objawem "wieku serca" jest tworzenie się miażdżycy w naczyniach wieńcowych. Zdarza się, że już nawet 40-latkowe mają zaawansowane zmiany w naczyniach wieńcowych, które prowadzą do zawału serca. Choroba wieńcowa spowodowana miażdżycą objawia się przede wszystkim bólem w klatce piersiowej w czasie wysiłku. To są takie typowe dolegliwości dławicowe - nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć - apeluje dr Uścińska.

Kardiolożka podnosi, że drugim elementem starzenia się serca jest "grubienie mięśnia sercowego".

- Dochodzi do niego bardzo często w wyniku patologicznych przeciążeń serca, które są powodowane między innymi przez otyłość, nieleczone nadciśnienie, a także cukrzycę. Pogrubienie serca może prowadzić do sztywności mięśnia sercowego. Objawia się ona zmniejszoną tolerancją wysiłku. W takich sytuacjach upośledzone jest napełnianie lewej komory serca, więc ten skurcz nie jest tak efektywny i może dochodzić nawet do niewydolności serca - wyjaśnia dr Uścińska.

Jak odmłodzić nasze serca?

- Miażdżyca jest procesem, który z czasem dotknie każdego z nas, ale kolokwialnie mówiąc, możemy opóźnić jej nadejście. Przede wszystkim powinniśmy postawić na odpowiednią dietę. Wyeliminujemy z niej produkty, które będą powodować podnoszenie się poziomu cholesterolu. Będą to przede wszystkim cukry proste, tłuszcze zwierzęce, a także produkty wysokoprzetworzone. Ich na naszych talerzach powinno być jak najmniej. Zamiast nich postawmy na warzywa i tłuszcze roślinne, które zawierają wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kluczowa jest także regularna aktywność fizyczna - wyjaśnia kardiolożka.

Lekarze jak mantrę powtarzają, że regularna aktywność fizyczna nie tylko "odmładza" serce, ale i znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Prowadzone od wielu lat badania wskazywały, że już 30 minut ćwiczeń dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Natomiast nowe badania dowodzą, że nawet sporadyczna aktywność fizyczna (np. sprzątanie domu czy praca w ogrodzie) może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Naukowcy twierdzą, że średnio 4,6 minuty intensywnego wysiłku fizycznego (IPA) dziennie lub około 24 minuty umiarkowanego wysiłku fizycznego (IPA) dziennie wiązało się odpowiednio z 38 proc. i 50 proc. niższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych (w tym zgonów).

- Incydentalna aktywność fizyczna (IPA) to ogólna aktywność, którą wykonujemy codziennie w ramach naszej normalnej rutyny - w domu, w pracy lub po prostu załatwiając sprawy. To nie są zaplanowane ćwiczenia czy treningi - wyjaśnia dr Srihari S. Naidu, kardiolog i profesor medycyny w New York Medical College, który brał udział w badaniach.

"Regularność jest kluczem do sukcesu"

Dr Uścińska dodaje, że aktywność fizyczna, która będzie wspomagała nasze serce, powinna być przede wszystkim regularna.

- Ta regularność jest kluczem do sukcesu. Różnego rodzaju ćwiczenia powinniśmy wykonywać przynajmniej 5 razy w tygodniu co najmniej przez 30 min. Nie musi to być trening na siłowni - możemy iść na spacer albo na basen. Ważne, żeby był to wysiłek o umiarkowanej intensywności, który powoduje przyspieszenie tętna. Będzie on odmładzał i hartował nasze serce, a także bardzo pozytywnie wpływał na nasze naczynia wieńcowe. Zatem zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu, a nasze serce nam podziękuje - podsumowuje dr Uścińska.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Tych leków nadal brakuje. GIF aktualizuje listę
Tych leków nadal brakuje. GIF aktualizuje listę
Tabletki zamiast czekoladek? Taki prezent może się skończyć pobytem w szpitalu
Tabletki zamiast czekoladek? Taki prezent może się skończyć pobytem w szpitalu
Mogą zaszkodzić zdrowiu. "Jedne z najczęściej stosowanych leków"
Mogą zaszkodzić zdrowiu. "Jedne z najczęściej stosowanych leków"
Prezydent powołał Radę Zdrowia. Na jej czele stanął Piotr Czauderna
Prezydent powołał Radę Zdrowia. Na jej czele stanął Piotr Czauderna
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Popularna przekąska zbawienna dla mózgu. Naukowcy potwierdzają
Popularna przekąska zbawienna dla mózgu. Naukowcy potwierdzają
Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o nieprzygotowaniu do wojny. "To nasza 'pięta achillesowa'"
Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o nieprzygotowaniu do wojny. "To nasza 'pięta achillesowa'"
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"