Trwa ładowanie...

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 17:09
Kasztanowiec zwyczajny na żylaki, cellulit i zgagę
Kasztanowiec zwyczajny na żylaki, cellulit i zgagę (123RF)

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które wzmacnia naczynia krwionośne, leczy krwiaki i zwalcza cellulit. Z owoców, kory i nasion produkuje się maści i nalewki.

spis treści

1. Kasztanowiec zwyczajny a układ krwionośny

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo z gatunku mydleńcowatych. Wyróżniamy ok. 25 gatunków drzewa-olbrzyma, osiągającego nawet do 40 m wysokości. Medycyna naturalna i estetyczna wykorzystuje niemal wszystkie elementy kasztanowca. Liście, białe kwiaty, niedojrzałe owoce, nasiona i kora są źródłem m. in. escyny, flawonoidów, kumaryny, garbników i fenolokwasów.

Składniki zawarte w kasztanowcu zwyczajnym czynią z niego roślinę wykorzystywaną nie tylko w gospodarstwie domowym, aleteż w przemyśle farmaceutycznym. Badaczom doskonale znany jest przede wszystkim dobroczynny wpływ produktów kasztanowych na krew i naczynia krwionośne.

Zobacz film: "Krzem na włosy, paznokcie i żylaki"

Escyna, jedna z sapoin zawartych w nasionach kasztanowca zwyczajnego wykazuje szczegółne właściwości. Składnik zapobiega działaniu enzymów, które niszczą ścianki naczyń włosowatych. Kremy i maści z wyciągiem nasion kasztanowca uszczelniają naczynia i poprawiają ich elastyczność, co zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych pajączków.

Ta cecha kasztanowca jest również wykorzystywana w leczeniu osób cierpiących na obrzęki kończyn dolnych. Ponieważ escyna uelastycznia ścianki, osocze z naczyń nie wycieka do tkanek, eliminując bolesną dolegliwość.

Elastyczne naczynia to również sprawny przepływ krwi. Preparaty powstałe z kwiatów, owoców i nasion kasztanowca, bogate we flawonoidy, kumarynę i escynę rozrzedzają krew i opóźniają jej krzepnięcie, co zapewnia lepsze krążenie. Osoby cierpiące na hemofilię powinny więc zachować ostrożność.

2. Kasztanowiec i jego działanie na układ trawienny

Właściwości zdrowotne nalewki z kasztanów znały już nasze babcie. Garbniki zawarte w kasztanowcu zwyczajnym wspomagają trawienie, eliminując występowanie zgagi i niestrawności. Działając przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco, dbają nie tylko o żołądek, ale też przełyk i wątrobę.

Do przygotowania leczniczej nalewki z kasztanów potrzebujesz:

  • 10 dojrzałych kasztanów
  • Garść suszonych, białych kwiatów
  • 4 szklanki czystej wódki (40 proc.)

Przygotowanie:

W moździerzu rozgniatamy kwiaty i siekamy kasztany. Całość umieszczamy w słoju i zalewamy alkoholem. Odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na dwa tygodnie, co kilka dni mieszając zawartość, trzęsąc słoikiem. Po upływie tego czasu nalewkę odcedzamy, a płyn przelewamy do butelek.

3. Kasztanowiec na żylaki

Substancje zawarte w kasztanowcu zwyczajnym działają przeciwzapalnie i detoksykująco, co jest szczególnie ważne dla pań zmagających się z cellulitem. Kremy i maści wcierane w miejsca naznaczone skórką pomarańczową poprawiają krążenie krwi i docierają do tkanek podskórnych, gdzie tworzy się cellulit.

Uelastycznienie i wzmocnienie żył, a także poprawa przepływu krwi powoduje również zanik żylaków i eliminuje ryzyko ich występowania w przyszłości. Dzięki preparatom z kasztanowca zwyczajnego naczynia nie ulegają deformacji i nie zatykają się, co ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze