Kasztanowiec zwyczajny – właściwości zdrowotne, zastosowanie
Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które wzmacnia naczynia krwionośne, leczy krwiaki i zwalcza cellulit. Z owoców, kory i nasion produkuje się maści i nalewki.
1. Kasztanowiec zwyczajny a układ krwionośny
Kasztanowiec zwyczajny to drzewo z gatunku mydleńcowatych. Wyróżniamy ok. 25 gatunków drzewa-olbrzyma, osiągającego nawet do 40 m wysokości. Medycyna naturalna i estetyczna wykorzystuje niemal wszystkie elementy kasztanowca. Liście, białe kwiaty, niedojrzałe owoce, nasiona i kora są źródłem m. in. escyny, flawonoidów, kumaryny, garbników i fenolokwasów.
Składniki zawarte w kasztanowcu zwyczajnym czynią z niego roślinę wykorzystywaną nie tylko w gospodarstwie domowym, aleteż w przemyśle farmaceutycznym. Badaczom doskonale znany jest przede wszystkim dobroczynny wpływ produktów kasztanowych na krew i naczynia krwionośne.
Escyna, jedna z sapoin zawartych w nasionach kasztanowca zwyczajnego wykazuje szczegółne właściwości. Składnik zapobiega działaniu enzymów, które niszczą ścianki naczyń włosowatych. Kremy i maści z wyciągiem nasion kasztanowca uszczelniają naczynia i poprawiają ich elastyczność, co zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych pajączków.
Ta cecha kasztanowca jest również wykorzystywana w leczeniu osób cierpiących na obrzęki kończyn dolnych. Ponieważ escyna uelastycznia ścianki, osocze z naczyń nie wycieka do tkanek, eliminując bolesną dolegliwość.
Elastyczne naczynia to również sprawny przepływ krwi. Preparaty powstałe z kwiatów, owoców i nasion kasztanowca, bogate we flawonoidy, kumarynę i escynę rozrzedzają krew i opóźniają jej krzepnięcie, co zapewnia lepsze krążenie. Osoby cierpiące na hemofilię powinny więc zachować ostrożność.
2. Kasztanowiec i jego działanie na układ trawienny
Właściwości zdrowotne nalewki z kasztanów znały już nasze babcie. Garbniki zawarte w kasztanowcu zwyczajnym wspomagają trawienie, eliminując występowanie zgagi i niestrawności. Działając przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco, dbają nie tylko o żołądek, ale też przełyk i wątrobę.
Do przygotowania leczniczej nalewki z kasztanów potrzebujesz:
- 10 dojrzałych kasztanów
- Garść suszonych, białych kwiatów
- 4 szklanki czystej wódki (40 proc.)
Przygotowanie:
W moździerzu rozgniatamy kwiaty i siekamy kasztany. Całość umieszczamy w słoju i zalewamy alkoholem. Odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na dwa tygodnie, co kilka dni mieszając zawartość, trzęsąc słoikiem. Po upływie tego czasu nalewkę odcedzamy, a płyn przelewamy do butelek.
3. Kasztanowiec na żylaki
Substancje zawarte w kasztanowcu zwyczajnym działają przeciwzapalnie i detoksykująco, co jest szczególnie ważne dla pań zmagających się z cellulitem. Kremy i maści wcierane w miejsca naznaczone skórką pomarańczową poprawiają krążenie krwi i docierają do tkanek podskórnych, gdzie tworzy się cellulit.
Uelastycznienie i wzmocnienie żył, a także poprawa przepływu krwi powoduje również zanik żylaków i eliminuje ryzyko ich występowania w przyszłości. Dzięki preparatom z kasztanowca zwyczajnego naczynia nie ulegają deformacji i nie zatykają się, co ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.