Nie miała objawów. Przypadek uratował jej życie
Katarzyna Piekarska poinformowała w zeszłym roku, że zdiagnozowano u niej raka piersi. Teraz przekazała dobre wieści. Posłanka KO wykonała badania kontrolne, które wykazały, że jest wolna od raka.
1. Badania wykonała przy okazji
Posłanka diagnozę raka piersi poznała na początku wakacji w 2022 r. Miała świadomość zagrożenia, ponieważ z powodu nowotworu zmarła jej mama oraz ciotki. Posłanka przyznaje, że mimo to akceptacja sytuacji nie była dla niej łatwa, a gdy zobaczyła wyniki badań, omal nie zemdlała.
Szybko jednak wzięła się w garść i publicznie zaapelowała o wykonywanie badań profilaktycznych, o których ona nieco zapomniała. Pewnego dnia przed budynkiem, w którym miała mieć spotkanie, stał mammobus. Postanowiła przy okazji zrobić mammografię.
Wyniki nie pozostawiły złudzeń i wykazały, że polityczka cierpi na nowotwór złośliwy. Piekarska przyznała, że lekarz przekazał jej, że objaw raka piersi, jakim jest guz, pojawiłby się dopiero za kilka miesięcy. Posłanka szybko przeszła operację usunięcia guza i węzłów wartowniczych.
2. "Jestem genetycznie obciążona"
Katarzyna Piekarska podkreśla, że walka z rakiem nie była równa. "Nie było to łatwe i nigdy nie jest proste. Chociaż zdawałam sobie sprawę, że mogę zachorować, bo jestem genetycznie obciążona, to i tak był to szok" - zaznaczyła w rozmowie z Wprost.
Mimo to wiedziała, że musi walczyć. Dziś przyznaje, że nigdy się nie poddała. "U mnie nie było sekundy, żebym się poddała. Życie jest zbyt cudowne, aby umierać" - dodała. Gdy było jej źle, wracała na ukochane Mazury.
Siły do walki z rakiem piersi dodawały Katarzynie Piekarskiej także słowa wsparcia, jakie otrzymała po publicznym podzieleniu się diagnozą. Pod jej postami pojawiały się komentarze, w których ludzie życzyli jej szybkiego powrotu do zdrowia.
3. "Rak stop"
Polityczka już w zeszłym roku zapowiadała, że pragnie propagować badania profilaktyczne w kierunku wykrycia raka piersi w Polsce. Po wyborach postarała się o powołanie zespołu parlamentarnego "Rak stop".
Specjalny zespół parlamentarzystów ma podejmować inicjatywy na rzecz profilaktyki schorzeń nowotworowych i zachęcać do badań, a wszystko to przy współpracy z organizacjami pacjentów oraz przedstawicielami środowiska medycznego.
Piekarskiej zależy, by w ramach działalności zespołu, powstawał program walki z rakiem dostosowany do potrzeb Polaków. Ponieważ polityczka nie zamierza skupiać się jedynie na zdrowiu kobiet. Podkreśla, że z diagnozą raka prostaty oraz raka jądra muszą mierzyć się coraz młodsi, także mężczyźni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.