Trwa ładowanie...

Kiedy wykonać test ciążowy – wskazówki, wynik, rodzaje i ceny testów

Wykonanie testu ciążowego w zaciszu swojego domu niemalże w 100 proc. potwierdzi, czy jesteś w ciąży czy nie. Wiele kobiet zaraz po stosunku chciałoby wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia. Niestety, żadna z dostępnych metod nie da tak szybkiej odpowiedzi. Kiedy zatem wykonać test ciążowy, aby był najbardziej wiarygodny?

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. Kiedy wykonać test ciążowy – wskazówki

Wszystkie dostępne w aptekach testy ciążowe wykrywają w organizmie kobiety gonadotropinę kosmówkową, którą oznacza się HCG. Test ciążowy wykrywa ten hormon w moczu kobiety. Aby wykonać test ciążowy, musimy uzbroić się w trochę cierpliwości. Jeżeli chcemy uzyskać miarodajny, wynik od czasu stosunku musimy odczekać minimum 9–10 dni. Dopiero po takim czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium i dopiero od tego czasu wydzielana jest gonadotropina kosmówkowa, którą wykryje wykonany test ciążowy. Ważne jest to, aby pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele testów ciążowych. Każdy z nich ma różną czułość na obecność HCG. Z tego powodu zalecane jest kupienie dwóch różnych testów ciążowych, aby wynik okazał się prawidłowy.

2. Kiedy wykonać test ciążowy – prawidłowy odczyt wyniku

Kiedy wykonamy test ciążowy bardzo stresujący dla potencjalnej mamy jest jego odczyt. Na teście ciążowym może pojawić się jedna kreska, która świadczy o negatywnym wyniku, lub dwie kreski, które przekażą kobiecie wiadomość, że spodziewa się dziecka. Czasem zdarza się, że okienko kontrolne wykonanego testu ciążowego jest puste. Oznacza to, że musimy powtórzyć wykonanie testu ciążowego. Jeśli zrobiliśmy go za wcześnie, np. po upływie 5 dni, i wynik testu okazał się negatywny, zaleca się powtórzenie testu po około 14 dniach od zapłodnienia. Wynik wtedy mógł wyjść negatywny, ponieważ test mógł nie wykryć jeszcze gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety.

Test ciążowy online
Test ciążowy online [11 zdjęć]

Spóźniony okres to niekoniecznie objaw ciąży. Miesiączka pojawia się zawsze 10-16 dni po owulacji (czas...

zobacz galerię

3. Kiedy wykonać test ciążowy – rodzaje testów ciążowych

W aptekach mamy do wyboru następujące rodzaje testów ciążowych:

  • test ciążowy płytkowy – jest najpopularniejszym testem; to plastikowy prostokąt, który ma wydzielone miejsce na zakroplenie moczu, a także okienko, w którym odczytujemy wynik testu,
  • test ciążowy paskowy – wykonanie tego testu ciążowego polega na zebraniu moczu w wysterylizowany i suchy pojemniczek (zazwyczaj taki pojemniczek dołączony jest do testu); następnie pasek zanurzamy w moczu do wyznaczonego poziomu, odkładamy pasek na płaską powierzchnie i czekamy kilkanaście sekund na wynik,
  • test ciążowy strumieniowy – kształtem przypomina flamaster; posiada uchwyt, dwa pola odczytu oraz końcówkę; kiedy wykonujemy test ciążowy jego końcówkę podstawiamy na kilka sekund pod strumień moczu podczas wypróżniania,
  • test ciążowy cyfrowy – jest to bardziej zaawansowany test ciążowy. Różni się od innych sposobem odczytu wyniku. Posiada cyfrowy wyświetlacz, na którym pokazuję się plus albo minus, a czasem napis „pregnant” lub „not pregnant”.

Zobacz także:

4. Kiedy wykonać test ciążowy – jak postępować dalej?

Po wykonaniu testu ciążowego, który dał nam pozytywny wynik, należy umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Zleci on wykonanie pobrania krwi, a także wykona dopochwowe USG.

5. Kiedy wykonać test ciążowy – cena testów ciążowych

Ceny testów ciążowych nieznacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim zależy to od rodzaju testu, a także od miejsca, gdzie go kupujemy. Spokojnie jednak testy ciążowe można kupić do 10 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.