Kolejne zmiany dla pacjentów. Od lipca te leki dostaniesz za darmo
Szykują się spore zmiany dla pacjentów. Od 1 lipca program darmowych leków zostanie rozszerzony. Skorzystają na tym zarówno osoby cierpiące na choroby onkologiczne, jak i rzadkie.
1. Nowa lista refundacyjna
Nowa lista refundacyjna od 1 lipca obejmie 8 terapii onkologicznych oraz 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 dotyczących chorób rzadkich. Zmiany mają na celu rozszerzenie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków.
Wprowadzone zostaną także ułatwienia dla diabetyków. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie kryteriów stosowania insuliny NPH. Obniżona została także dolna granica wieku dzieci kwalifikujących się do finansowania insuliny Levemir.
Nowa lista refundacyjna kontynuuje również promowanie polskich leków, co ma na celu zwiększenie ich udziału na rynku oraz wspieranie rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków.
2. Terapie onkologiczne
W zakresie onkologii lista refundacyjna zostanie wzbogacona o nowe terapie przeznaczone do leczenia:
- hematologi i hematoonkologii - leki takie jak Hemlibra (profilaktyka krwawień u dzieci z ciężką hemofilią A), Poteligeo (leczenie chłoniaków T-komórkowych) oraz Lunsumio (leczenie chłoniaka grudkowego);
- nowotworów układu urologicznego - leki takie jak Xofigo (przerzutowy rak gruczołu krokowego oporny na kastrację) oraz Xtandi i Nubeqa (terapie hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego);
- rzadkich nowotworów skóry - leki takie jak Kimmtrak (leczenie czerniaka błony naczyniowej oka).
3. Terapie nieonkologiczne
W obszarze terapii nieonkologicznych najwięcej zmian obejmie dziedziny ginekologii, neurologii i diabetologii. Na liście refundacyjnej znajdą się:
- neurologia - leki jak Produodopa (leczenie zaburzeń motorycznych w zaawansowanej chorobie Parkinsona) oraz Wakix (leczenie narkolepsji i katapleksji);
- kardiologia - leki takie jak Vyndaqel (leczenie kardiomiopatii amyloidozy transtyretynowej), Camzyos (terapia kardiomiopatii zawężającej);
- reumatologia - leki jak Evenity (terapia ciężkiej osteoporozy u kobiet po menopauzie);
- dermatologia - leki takie jak Cosentyx (leczenie ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych).
4. Wsparcie in-vitro
Program darmowych leków obejmuje nie tylko standardowe terapie, ale również wsparcie dla par korzystających z procedury in vitro. Od lipca rozszerzone zostaną wskazania dla 13 leków aptecznych stosowanych w tej procedurze, w tym:
- hormony płciowe, w tym gonadotropiny;
- leki stosowane w terapii hormonalnej, takie jak analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę;
- hormony przysadki i podwzgórza, w tym antygonadotropiny uwalniające hormony.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.