Trwa ładowanie...

Kontrowersje wokół e-papierosów (WIDEO)

Zobacz film: "E-papierosy"

  • E-papieros jest to urządzenie elektroniczne, które poprzez podgrzewanie liquidu wytwarza parę wodną, wdychaną przez użytkownika. Służy do podawania nikotyny w niewielkich ilościach metodą inhalacji. Liquidy, czyli płyny, które wlewamy do e-papierosa nie zawierają substancji trujących, takich jak tlenek węgla oraz substancji smolistych, wytwarzających się przy paleniu zwykłych papierosów.

-Ma to być alternatywna forma do wyrobów tytoniowych. Te produkty zawierają nikotynę, substancję uzależniającą no i pojawia się problem, ponieważ te produkty są dostępne na rynku, są reklamowane, są coraz bardziej agresywnie dostępne w mediach, no i są dostępne dla dzieci.

My uważamy, ja jako lekarz, który leczy pacjentów uzależnionych od wyrobów tytoniowych uważam, że to jest sytuacja skandaliczna, wielkie niedopatrzenie legislatorów. Jeżeli mamy substancję o udowodnionym działaniu uzależniającym, jakim jest nikotyna, która jest dostępna bez żadnych ograniczeń dla dzieci, to uważam, że to jest sytuacja skandaliczna, wymagająca natychmiastowych działań, powodujących to, że ten produkt przestanie być tak łatwo dostępny dla dzieci i młodzieży.

-Obecnie nie ma żadnych regulacji prawnych, mówiących o zakazie sprzedaży e-papierosów i liquidów osobom niepełnoletnim. Mimo braku takich regulacji uważamy, że absolutnie nie jest to produkt przeznaczony dla osób niepełnoletnich. W naszych firmowych punktach zakazaliśmy sprzedaży produktów osobom niepełnoletnim i zobowiązani są do tego nasi wszyscy dystrybutorzy.

-W ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania e-papierosami przez osoby młode, które zaczęły traktować e-papierosy jak swojego rodzaju gadżet.

-To zjawisko jest stosunkowe nowe, widać, że bardzo popularne ten e-papieros. Sprzedaż e-papierosów nie jest zakazana osobom niepełnoletnim i to na pewno jest luka prawna, którą Unia Europejska powinna się zająć.

-Pierwsze badania pokazują, że e-papierosy mogą być pierwszym produktem tytoniowym, z którym dzieci i młodzież mają do czynienia, bo jest nowy, bo jest elektroniczny, bo fajnie wygląda, budzi zaciekawienie.

My się obawiamy i czekamy na dalsze wyniki badań, czy właśnie e-papierosy nie są wstępem do palenia, do palenia wyrobów tytoniowych, które przynoszą ogromne straty nam jako społeczeństwu i dzieciom po prostu, które zaczynają palić.

-W świetle statystyk, które pokazują ile młodych osób codziennie sięga po zwykłe papierosy można sobie zadać pytanie czy nie lepiej, aby palili oni papierosy elektroniczne, które są tak jak wskazują badania dużo zdrowsze niż papierosy tradycyjne.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją również liquidy beznikotynowe, czyli takie, które nie zawierają w ogóle nikotyny. Ostatnio zauważyliśmy, że ich sprzedaż u nas znacznie wzrosła, a to oznacza, że ludzie z tym e-papierosem stopniowo zmniejszając dawkę nikotyny całkowicie pozbywają się nałogu.

-Ten produkt, jeżeli jest bezpieczniejszy niż zwykłe wyroby tytoniowe być może będzie służył jako forma terapii dla aktualnych palaczy, ale póki nie mamy takich wskazań, nie mamy badań, które by potwierdzały skuteczność e-papierosów w rzucaniu palenia to powinniśmy z wielką ostrożnością podchodzić i chronić nasze dzieci przed tym produktem, który nie dość, że sam może szkodzi ze względu na zawarte dodatkowe substancje rozpuszczone w tych liquidach, a dodatkowo może sam prowadzi do uzależnienia.

-Ja, jako poseł chciałbym się zapoznać czy rzeczywiście te e-papierosy są takim fajnym antidotum i nie szkodzą tyle co zwykły papieros. Wydaje się, oczywiście jeśli będzie to potwierdzone medycznie, że jest to używka i jest to substancja, która również szkodzi zdrowiu to powinna w naturalny sposób podlegać tej regulacji prawnej co zwykłe papierosy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.