Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wysypki na ciele mogą być jedynym objawem COVID-19. Jak rozpoznać te "covidowe"?

Wysypki skórne objawem COVID-19
Wysypki skórne objawem COVID-19 (facebook)

Za objawy typowe dla COVID-19 powszechnie uważa się gorączkę i uporczywy kaszel. Jednak z badań opublikowanych w "National Library of Medicine" wynika, że coraz częściej objawami zakażenia SARS-CoV-2 są także zmiany skórne. U 17 proc. badanych wysypka była pierwszym symptomem choroby. Jak rozpoznać zmiany skórne spowodowane przez koronawirusa i kiedy zrobić wymaz?

spis treści

1. Wysypki skórne wywołane koronawirusem

Objawy koronawirusa na skórze były obiektem badań hiszpańskich lekarzy. Publikacja, która pojawiła w ''British Journal of Dermatology'' sugerowała, że u pacjentów dotkniętych SARS-CoV-2 występują charakterystyczne objawy takie jak zmiany na stopach i dłoniach, przypominające odmrożenia, bąble pokrzywkowe czy wysypka plamisto-grudkowa.

Autorem badań jest hiszpański lekarz Ignacio Garcia-Doval. Wraz z innymi ekspertami zweryfikował 375 przypadków zakażenia się koronawirusem. Jak wynika z ustaleń lekarzy - zmiany skórne pojawiają się zwykle u młodszych pacjentów i utrzymują się ok. 12 dni.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"
Wysypka pojawia się na różnych częściach ciała
Wysypka pojawia się na różnych częściach ciała (Facebook)

Wszyscy pacjenci, u których zaobserwowano skórne manifestacje, przebywali już w szpitalach z powodu problemów z oddychaniem.

"Zmiany skórne objawiają się zwykle nieco później, już po wystąpieniu symptomów oddechowych choroby" – informują hiszpańscy badacze.

Lekarze podkreślają też, że samo pojawienie się zmian skórnych nie jest dziwne, bo towarzyszy wielu chorobom zakaźnym. Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że u pacjentów wystąpiły tak różne rodzaje manifestacji. Według lekarzy, u zakażonych koronawirusem najczęściej występuje wysypka plamisto-grudkowa, która pojawia się na torsie. Eksperci podkreślają, że u 1 na 5 pacjentów wysypka może być jedynym objawem zakażenia koronawirusem.

2. Pięć najczęściej spotykanych zmian skórnych u chorych na COVID-19

Lekarze opisali pięć najczęściej spotykanych zmian skórnych u zakażonych koronawirusem:

  • U 47 proc. chorych wykryto wysypkę plamisto-grudkową. Objawia się jako płaskie lub lekko podniesione czerwone ślady. Występuje równolegle z innymi objawami. Często obserwowana u osób z ciężkim przebiegiem choroby. Wysypka ustępuje po ok. 7 dniach.

  • U 19 proc. badanych stwierdzono zmiany na stopach i dłoniach, które mogą przypominać odmrożenia. Zazwyczaj są bolesne, asymetryczne w formie. Obserwowane u młodszych pacjentów. Znikają po ok. 12 dniach. To tzw. covidowe palce.

  • Wysypka przypominająca pokrzywkę. Objawia się na całym ciele, czasami tylko na dłoniach. Są to różowe lub białe wypuklenia skóry, często swędzące. Stwierdzono w 19 proc. przypadków.

  • Wyrzuty małych, swędzących pęcherzy na kończynach. Najczęściej diagnozowane u pacjentów w średnim wieku. Mogą pojawiać się przed innymi symptomami. Mijają po ok. 10 dniach. Obecne w 9 proc. przypadków.

  • Siność siatkowata albo sinica marmurkowata. Najrzadziej występująca zmiana skórna u chorych na COVID-19 (6 proc. przypadków). Objawia się czerwono-niebieskimi plamami na skórze przypominającymi siateczkę. Diagnozowana głównie u starszych pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia. Świadczy o osłabionym krążeniu krwi.

Do objawów COVID-19 zalicza się także wsypkę na ustach
Do objawów COVID-19 zalicza się także wsypkę na ustach (Facebook)

3. Coraz więcej pacjentów z wysypką

Nie tylko badania hiszpańskich naukowców opublikowane w "National Library of Medicine" wsazują, że wysypki są coraz częściej rozpoznawanym objawem zakażenia koronawirusem. Potwierdzają to także polscy lekarze. Jak przyznaje prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, zmiany skórne dotyczą dużo większej grupy zakażonych koronawirusem, niż wcześniej przypuszczano.

Wysypka na skórze może być też jedynym objawem SARS-CoV-2, który nieświadomi pacjenci najczęściej ignorują, nie wiążąc jej z zakażeniem.

- Pierwsze doniesienia z Chin mówiły o częstości występowania zmian skórnych u ok. 2 na 1000 przypadków, ale już w późniejszych pracach grupa ta wynosiła 2 proc. Ostatnie doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów COVID(+) przebywających w CSK MSWiA, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 - mówi prof. Irena Walecka.

Wysypka plamista
Wysypka plamista (Facebook)

Objawy dermatologiczne mogą pojawić się na różnym etapie choroby. Mogą również wystąpić u pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawowych. Dodatkową trudność w rozpoznaniu covidowych zmian skórnych stanowi fakt, że u części pacjentów wysypka może się pojawić w reakcji na działanie leków, które przyjmują w trakcie terapii.

- W celu weryfikacji rozpoznania, żeby wykluczyć zmiany polekowe u wszystkich pacjentów, którzy są w trakcie leczenia z powodu infekcji koronawirusem i mają zmiany skórne, wykonujemy badanie histopatologiczne - przyznaje lekarka.

Prof. Walecka radzi, aby ci, którzy nie mieli wcześniej problemów dermatologicznych, a nagle pojawiły się u nich na skutek kontaktu z zakażonym SARS-CoV-2, bezwzględnie wykonali wymaz w kierunku koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze