Trwa ładowanie...

Krioterapia hemoroidów

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem. Stosuje się ją w postaci ogólnej oraz miejscowej. Ogólna krioterapia to poddanie całego organizmu na krótki czas zimnej temperaturze, która mobilizuje organizm oraz pomaga przy różnorodnych schorzeniach. Krioterapia miejscowa to zabieg zamrażania zmian chorobowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Hemoroidy powstają w wyniku spożywania zbyt małej ilości błonnika, zbyt małej aktywności fizycznej, czasami także ze względu na nieprawidłową higienę okolic odbytu. Hemoroidy są żylakami odbytu, które mogą być odpowiednio zdiagnozowane przez lekarza proktologa. Ciąża także predysponuje do powstawania żylaków, jak również nadwaga i otyłość. Na początku choroby występuje jedynie bezbolesne krwawienie w czasie oddawania stolca. Krew w kolorze żywoczerwonym można zaobserwować na papierze toaletowym. Następnie w miarę rozwoju choroby żylaki przekształcają się w guzki, które są bolesne i mogą wypadać na zewnątrz przy defekacji. Krew można zaobserwować nie tylko w czasie wypróżnień, ale również dochodzi do brudzenia bielizny. Nie należy krępować się i zapytać lekarza pierwszego kontaktu o problem występowania krwawienia z odbytu. Lekarz proktolog wykonując badanie per rectum może wstępnie postawić rozpoznanie. Następnie w celu poszerzonej diagnostyki można wykonać anoskopię, sigmoidoskopię bądź badanie kolonoskopowe. Badania te dokładnie ustalą źródło krwawienia, a pobrane ewentualne wycinki do badania histopatologicznego umożliwią weryfikację zmian w kierunku chorób nowotworowych.

Zestaw do krioterapii
Zestaw do krioterapii

Urządzenie wykorzystujące dwutlenek węgla.

zobacz galerię

2. Objawy i leczenie hemoroidów

Usunięcie hemoroidów może być wykonane na wiele sposobów. Istotna jest dieta bogata w błonniki uboga w produkty wysokooczyszczone. Jeśli pojawi się ból, zaleca się ciepłą kąpiel lub zimny okład. Dobrym pomysłem jest także nasiadówka z rumianku lub napar z kory dębu. Osobom z hemoroidami zaleca się także czopki lub maści stosowane miejscowo.

W przypadku dużych hemoroidów wykonuje się operację ich usunięcia. W przypadku większych hemoroidów można zastosować podwiązanie guzków krwawniczych gumową podwiązką, która hamuje dopływ krwi i guzek samoistnie obumiera. Alternatywną metodą jest kauteryzacja. Po zastosowaniu leczenia zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego istotny jest zdrowy styl życia, czyli dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny.

2.1. Objawy występowania hemoroidów to:

  • świąd okolic odbytu;
  • ból przy wydalaniu stolca;
  • krew w stolcu.

2.2. W leczeniu hemoroidów stosuje się:

  • leki przeciwświądowe;
  • leki miejscowo znieczulające;
  • leki doustne uszczelniające naczynia krwionośne.

Krioterapia hemoroidów to sposób leczenia hemoroidów za pomocą miejscowego działania zimnem. Zamraża się guzki krwawnicze, aby je zmniejszyć, a w efekcie doprowadzić do ich wydalenia. Nie stosuje się przy tym żadnych dodatkowych substancji, więc jest to bezpieczna metoda, niewywołująca skutków ubocznych ani uczuleń. Do krioterapii hemoroidów można stosować specjalne przyrządy do krioterapii. Przy regularnym stosowaniu, objawy hemoroidów powinny ustąpić po 2 tygodniach.

Następny artykuł: Krioterapia i elektrochirurgia w dermatologii i wenerologii

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.