Krzysztof Jaryczewski miał raka wątroby. Pierwszy objaw jest charakterystyczny
Krzysztof Jaryczewski, znany z zespołu Oddział Zamknięty, walczył z uzależnieniami i nowotworem wątroby. W 2017 r. ujawnił, że zmagał się z depresją i próbami samobójczymi. Po przeszczepie wątroby jego życie zaczęło się stabilizować i muzyk świętuje kolejny rok w trzeźwości.
W tym artykule
Jaryczewski: "Byłem w piekle"
Był pierwszym wokalistą kultowego zespołu Oddział Zamknięty. Artysta pochwalił się, że w mijającym roku cieszył się zdrowiem i trzeźwością. Wydał solową płytę "Wszystko albo nic" oraz książkę biograficzną "Byłem w piekle". Jego zespół Jary Oddział Zamknięty zagrał wiele koncertów, a muzyk ma kolejne plany.
W przeszłości kilka razy próbował popełnić samobójstwo, był uzależniony od alkoholu i narkotyków, a kilka lat temu zachorował na nowotwór wątroby. W 2017 roku Krzysztof Jaryczewski w rozmowie z portalem plus.polskanews.pl opowiedział, że specjaliści długo nie wiedzieli, na jakie leczenie postawić, a jego stan psychiczny był wówczas bardzo zły.
"Usłyszałem diagnozę - nowotwór wątroby (...). Lekarze zastanawiali się, co z tym fantem zrobić, czy operować wątrobę, czy przeszczepiać. Do momentu, zanim zapadła decyzja o przeszczepie, kiedy w końcu stwierdzono, że nie ma sensu tej wątroby po kawałku kroić, bo jest w fatalnym stanie, jest marskość, są zmiany, nie wiadomo, co się z nich w przyszłości wykluje, przeżywałem najtrudniejszy okres mojego życia. Odwiedziłem nawet psychiatrę, żeby mi jakieś lekkie uspokajające leki przepisał, bo nie mogłem spać. Byłem w fatalnym stanie. Nieobecny, owładnięty czarnymi myślami" - wyznał.
Polska mistrzyni wyznała, że choruje. Fatalna reakcja dziennikarza
Podczas promocji swojej autobiografii "Byłem w piekle, Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze powiedział: "Ja miałem dwa zakręty w życiu. Jeden to było właśnie wychodzenie z uzależnienia, ale drugi- nie mniej istotny (bo to drugi kredyt tak naprawdę) - kiedy siedem lat temu miałem przeszczep wątroby".
"Z wątrobą ok, z równowagą psychiczną raczej też"
Teraz muzyk postanowił podsumować mijający rok w facebookowym wpisie. Podkreślł, że to kolejny okres jego życia w trzeźwości, jego stan zdrowia jest dobry, a równowaga psychiczna stabilna.
"Z wątrobą ok, z równowagą psychiczną raczej też" - napisał na Facebooku.
Jego dzieci również dobrze sobie radzą, co dodaje mu optymizmu. Żona Krzysztofa, Hanna Jaryczewska, wyraziła dumę z męża, podkreślając jego determinację w walce z przeciwnościami. Para ma dwoje dzieci: córkę Maję, która również jest wokalistką oraz syna Marka.
Jaryczewski podziękował fanom za wsparcie w trudnych chwilach. "To był rok udany, bardzo udany!" - podsumował. Muzyk planuje dalsze działania artystyczne i cieszy się z osiągniętej stabilizacji.
Nietypowe objawy raka wątroby
Rak wątroby może rozwijać się bezobjawowo, ale kiedy się ujawnia, objawy mogą nas mylić. Pierwszym i charakterystycznym objawem jest nawracający ból brzucha bez wyraźnej przyczyny, któremu mogą, choć nie muszą, towarzyszyć mdłości.
Do wczesnych objawów raka wątroby zaliczane jest również uczucie ogólnego "dyskomfortu" w jamie brzusznej, które chorzy opisują jako uczucie pełności, rozpierania, przelewania się oraz wzdęcia. Typowe oznaki obejmują zażółcenie oczu i skóry, brak apetytu oraz białawy stolec. Nie należy ignorować również problemów takich, jak drżenie rąk czy opuchnięte stawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową.
Szybka identyfikacja problemów z wątrobą jest kluczowa w walce z rakiem. Regularne badania kontrolne mogą pomóc w wykryciu choroby na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Wiele osób ignoruje te sygnały, co prowadzi do późnych diagnoz i ograniczonych możliwości terapeutycznych.
Nowotwór zazwyczaj jest związany z przewlekłymi uszkodzeniami wątroby i procesami zapalnymi. Główną przyczyną jest nadużywanie alkoholu. Inne czynniki to palenie papierosów, infekcje wirusowe, stłuszczenie wątroby czy choroby autoimmunologiczne.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.