Kto może uczyć edukacji zdrowotnej? UMW uruchamia studia podyplomowe dla nauczycieli
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uruchamia bezpłatne studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej. Pierwsze zajęcia już w kwietniu. Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z oferty, którą przygotowała uczelnia?
W tym artykule:
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jako jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku, rozpoczyna bezpłatne studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej. Program skierowany jest do nauczycieli, którzy będą prowadzić nowy przedmiot w szkołach od września. Zajęcia rozpoczną się już w kwietniu, a studia potrwają trzy semestry.
Bezpłatne studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej - jaki program?
Program studiów został opracowany przez specjalistów z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Obejmuje on 390 godzin kształcenia, w tym wykłady, seminaria oraz praktyki. Koszty kształcenia pokrywa Ministerstwo Edukacji Narodowej, co czyni studia bezpłatnymi dla uczestników.
Dr hab. Łukasz Rypicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, podkreśla znaczenie edukacji zdrowotnej w kontekście kampanii #nabieraMYodwagi, która ma na celu walkę z nadwagą i otyłością. Program studiów szczegółowo omawia te zagadnienia, poświęcając im kilkadziesiąt godzin wykładów.
Polacy o niebezpiecznej modzie. Zapytaliśmy, co sądzą o "snusach"
Studia podyplomowe obejmują również tematykę związaną z profilaktyką uzależnień oraz zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu. Zajęcia mają na celu wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie z tymi wyzwaniami.
Edukacja zdrowotna - kto może uczyć?
Studia z zakresu edukacji zdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu są skierowane do nauczycieli przedmiotów takich jak biologia, przyroda, wychowanie fizyczne, wychowanie do życia w rodzinie oraz psychologia.
Mogą je również podejmować osoby z przygotowaniem pedagogicznym oraz ukończonymi studiami magisterskimi lub podyplomowymi w tej dziedzinie. Ważnym atutem jest to, że studia są bezpłatne, ponieważ koszty kształcenia pokrywa Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Edukacja zdrowotna w szkołach
Wprowadzenie edukacji zdrowotnej do szkół budziło kontrowersje, zwłaszcza w kontekście edukacji seksualnej. Dr hab. Rypicz zapewnia, że zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści, co gwarantuje wysoki poziom nauczania.
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu przewidziano 60 miejsc na studiach podyplomowych, a w całym kraju dostępnych będzie około 500 miejsc. Dr hab. Rypicz wyraża nadzieję, że edukacja zdrowotna stanie się w przyszłości przedmiotem obowiązkowym w szkołach.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.