Przejdź na WP

Kwas hialuronowy - działanie, zastosowanie, wstrzykiwanie a tabletki, skutki uboczne

Dzięki swoim właściwościom, kwas hialuronowy odpowiada za prawidłowe nawilżenie i ujędrnienie naszej skóry. Niestety, wraz z wiekiem ubywa go nam, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jego braków. W dzisiejszych czasach można to robić na wiele sposobów, stosować kremy, kapsułki czy inne substancje aplikowane na skórę, ponieważ kwas hialuronowy jest produkowany metodami biotechnologicznymi. Z czego wynikają jego cudowne właściwości? Z tego, że występuje on we wszystkich żywych organizmach i jest jednym ze związków, które posiadają identyczną budowę chemiczną u bakterii i u człowieka. Ze względu na swoje odmładzające właściwości, coraz chętniej stosowany jest w dziedzinie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Zobacz film: "Kwas hialuronowy - wady i zalety"

spis treści

1. Kwas hialuronowy - działanie

Na czym polega działanie kwasu hialuronowego (HA)? Dzięki temu, że posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, zapewnia nam jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Co ciekawe, tylko jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Dodatkowymi zaletami HA jest to, że może on również łagodzić stany zapalne. Z wiekiem jednak jego ilość w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety około 25 roku życia, albo te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę. Wypełnienie zmarszczek na twarzy dokonuje się preparatem, którego skuteczność może być widoczna od 12 do nawet 18 miesięcy po wykonanym zabiegu. W zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt po zabiegu, lekarz dobiera odpowiedni rodzaj kwasu hialuronowego oraz jego gęstość. Inne rodzaje preparatów używane są do powiększania ust, mezoterapii i wypełniania zmarszczek.

Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego powinny być wykonywane przez lekarzy do tego wykwalifikowanych. Przed wyborem lekarza można sprawdzić czy jest on lekarzem certyfikowanym. Pod żadnym pozorem nie można decydować się na zabieg nie wiedząc nic o klinice, do której mamy zamiar się udać, a tym bardziej o lekarzu, który ma poprawić naszą urodę, wiąże się to niejednokrotnie z poważnymi powikłaniami po zabiegu z kwasem hialuronowym.

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek
9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek [10 zdjęć]

To zaskakujące, ale proces starzenia zaczyna się tuż po fazie dojrzewania, czyli średnio ok. 18–25. roku...

zobacz galerię

2. Kwas hialuronowy - zastosowanie

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy nie jest rodzajem kwasu, a wielocukru i występuje w postaci przezroczystej cieczy, która w konsystencji przypomina żel. W takiej formie od dawna stosowany jest w medycynie i kosmetologii. Wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek, podnoszenia owalu twarzy, ujędrniania i rewitalizacji skóry, wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie, zabiegu korekty nosa czy modelowania i powiększania ust. Nic więc dziwnego, że w kosmetykach stanowi najbardziej wartościowy składnik nawilżający. Tworzy też powłokę ochronną na naszej skórze, która zapobiega utracie wilgoci, przez co możemy dłużej cieszyć się jędrną, miękką i piękną skórą.

Kwas hialuronowy możemy także znaleźć w składzie płynów do soczewek i kropli do oczu, ponieważ naturalnie jest też składnikiem filmu łzowego. Dzięki swoim właściwościom pomaga też w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka.

3. Kwas hialuronowy - wstrzykiwanie a tabletki

Według ekspertów, bezpośrednie wstrzykiwanie HA daje o wiele lepsze efekty niż stosowanie go zewnętrznie na skórę. Wszystko przez to, że cząsteczku kwasu są po prostu za duże, aby mogły z łatwością przeniknąć przez komórki naszej skóry.

Są jednak pewne przeciwskazania, w wypadku których nie należy poddawać się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Można do nich zaliczyć ciążę i laktację, a także wszelkie infekcje i występujące choroby autoimmunologiczne.

Inną metodą przyjmowania kwasu hialuronowego są tabletki z kwasem hialuronowym. Według niektórych opinii kwas hialuronowy w postaci tabletek może dać takie same efekty jak zabiegi kosmetyczne, jeśli tabletki z kwasem hialuronowym byłyby przyjmowane odpowiednio długo. Na korzyść tabletek z kwasem hialuronowym przemawia fakt, że efekty ich stosowania są dłuższe niż te uzyskane w wyniku zabiegów. Kwas hialuronowy daje efekt natychmiastowy, jednak po 6-12 miesiącach w przypadku większości preparatów efekt jest mniej widoczny. Natomiast po tym czasie w wyniku przyjmowania tabletek z kwasem hialuronowym osiągamy efekt wygładzenia również głębszych zmarszczek.

Zobacz także:

4. Kwas hialuronowy - skutki uboczne

HA jest substancją zgodną z chemiczną budową komórek człowieka, w związku z czym nie wywołuje niekorzystnych reakcji po zastosowaniu, takich jak podrażnienia, uczulenia, zaczerwienienia czy pieczenie. Po wypełnieniu zmarszczek czy bruzd mogą wystąpić obrzęki utrzymujące się przez 2 dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się również opalać ani chodzić do sauny. Konieczne jest picie dużych ilości wody. Wszystko po to, aby kwas hialuronowy miał szansę dobrze ułożyć się w naszych tkankach, a co za tym idzie-dać jeszcze lepszy efekt.

Nie tylko badania, ale też opinie o kwasie hialuronowym sugerują, że jest to świetny sposób na zachowanie młodości. Według opinii o kwasie hialuronowym jego jedynym mankamentem jest to, że efekty zabiegu znikają po pewnym czasie. Dlatego warto posłuchać opinii o kwasie hialuronowym i zwrócić uwagę na obecność tego cennego składnika w kremach i balsamach do ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy