Trwa ładowanie...

Lamitrin - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Lamitrin to lek, który znalazł zastosowanie w leczeniu częściowych i uogólnionych napadów toniczno-klonicznych u pacjentów z epilepsją. Wśród innych wskazań do stosowania leku Lamitrin wymienić należy napady towarzyszące zespołowi Lennoxa-Gastauta. Substancją czynną zawartą w tabletkach Lamitrin jest lamotrygina, organiczna substancja lecznicza występująca w wielu środkach przeciwpadaczkowych. Lamotrygina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta i jest stabilizatorem nastroju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tabletek Lamitrin? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

spis treści

1. Co to jest Lamitrin?

Lamitrin to lek wydawany na receptę, dostępny w formie doustnych tabletek. W jego składzie znajduje się substancja czynna o nazwie lamotrygina. Lamotrygina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta i przeciwdziała występowaniu drgawek, z tego względu stosowana jest w leczeniu padaczki.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Na rynku dostępne są następujące warianty leku Lamitrin:

  • Lamitrin 25 miligramów (w jednym opakowaniu znajduje się 30 tabletek leku, a każda z tabletek zawiera 25 miligramów lamotryginy),
  • Lamitrin 50 miligramów (w jednym opakowaniu produktu leczniczego znajduje się 30 tabletek, a każda z tabletek zawiera 50 miligramów lamotryginy),
  • Lamitrin 100 miligramów (jedno opakowanie zawiera 100 tabletek, a z nich zawiera w swoim składzie 100 miligramów lamotryginy).

2. Wskazania do stosowania leku Lamitrin

Wskazaniami do stosowania leku Lamitrin są napady częściowe, a także uogólnione, w tym napady toniczno-kloniczne u chorych na padaczkę. W wyżej wymienionych przypadkach lek Lamitrin wykorzystywany jest w leczeniu skojarzonym.

Kolejnym wskazaniem do stosowania tego środka farmaceutycznego są napady towarzyszące zespołowi Lennoxa-Gastauta. W przebiegu tej choroby tabletki Lamitrin mogą być stosowane zarówno w leczeniu skojarzonym, jak i podawane w formie pierwszego leku przeciwpadaczkowego. Oprócz tego, lek znajduje zastosowanie w leczeniu typowych napadów nieświadomości.

Lek Lamitrin przeciwdziała epizodom depresji u osób dotkniętych zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu I.

Lekarze nie zalecają stosować tego środka farmaceutycznego jako doraźnego środka terapeutycznego w przypadku depresji czy epizodów maniakalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Dawkowanie leku Lamitrin

Dawkowanie Cyclonamine ustala lekarz prowadzący w oparciu o rodzaj choroby oraz stan zdrowia pacjenta. Środka farmaceutycznego nie powinny przyjmować dzieci poniżej drugiego roku życia.

4. Przeciwwskazania

Leku Lamitrin nie należy stosować u pacjentów uczulonych na substancję czynną preparatu, tzn. lamotryginę. Innym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek Lamitrin jest nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji pomocznicych leku.

Środka farmaceutycznego o nazwie Lamitrin nie powinni stosować także pacjenci borykający się z zaburzeniami wątroby i niewydolnością nerek, pacjenci przyjmujące inne środki przeciwdrgawkowe. Nie zaleca się również stosowania leku Lamitrin przy jednoczesnym przyjmowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Po lek Lamitrin nie powinny sięgać kobiety ciężarne, kobiety planujące w najbliższym czasie potomstwo, a także matki karmiące piersią. Lek może przenikać do łożyska, a także do pokarmu i wywierać negatywny na stan zdrowia malucha.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane leku Lamitrin

Lamitrin wykazuje działanie lecznicze, jednak w przypadku niektórych pacjentów, może również wywoływać działania niepożądane. Stosowanie Lamitrinu może powodować u niektórych: ból i zawroty głowy, problemy z zasypianiem, nerwowość, ospałość, zmęczenie, biegunki, nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji i pamięci. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych działań niepożądanych należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza