Trwa ładowanie...

Lecalpin – wycofanie serii leków obniżających ciśnienie krwi

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu dwóch serii leków Lecalpin. Są to leki przyjmowane w celu obniżenia ciśnienia krwi. Jaki był powód takiej decyzji?

Zobacz film: "Koktajl dla nadciśnieniowca"

1. Wycofanie leku Lecalpin

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydaje decyzje o wycofaniu lub wstrzymaniu w obrocie leków dostępnych w aptekach. Tym razem na wniosek importera równoległego InPharm Sp. z o.o. wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego Lecalpin.

Decyzja została podjęta w związku ze zgłoszeniem wady jakościowej. W opakowania zewnętrznych przeznaczonych dla produktu Lecalpin 20 mg wykryto blistry leku Lecalpin 10 mg.

Serie, które zostały wycofane z obrotu:

  • Lecalpin, 10 mg, tabletki powlekane nr serii 268018, data ważności: 08.2021
  • Lecalpin 20 mg, tabletki powlekane, numer serii 268018, data ważności: 08.2021

Podmiot odpowiedzialny w kraju eksportu: Aurobindo Pharma B.V., Holandia. Importer równoległy: InPharm Sp z o.o, z siedzibą w Warszawie.

Decyzja GIF-u ma rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Lecalpin na obniżenie ciśnienia

Lecalpin to lek na obniżenie ciśnienia, w którym substancją czynną jest lerkanidypina, pochodna dihydropirydyny. Lek przyjmuje się doustnie, raz dziennie. Najlepiej przyjmować go o tej samej porze, ok. 15 minut przed śniadaniem.

Leku nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Nie wolno też spożywać grejpfrutów bezpośrednio po przyjęciu leku. Może to nasilić jego działanie. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest alergia na substancję czynną lub inne składniki.

Leku nie można podawać również kobietom w ciąży, karmiącym piersią, a także w okresie rozrodczym, gdy nie stosują skutecznych metod antykoncepcji. Więcej informacji znajduje się w ulotce leku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.