Trwa ładowanie...

Leki dla kobiet wycofane z obrotu. Chodzi m.in. o Esmya, Ulipristal i Ulimyo

Minister Zdrowia ostrzega przed stosowaniem 5 mg octanu uliprystalu. Leki zniknęły z aptek, a pacjentki muszą ustalić z lekarzem alternatywna terapię. Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał ich obrót na terenie całego. To wynik niepokojących doniesień, które przekazała Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegając, że stosowanie tych środków może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Zobacz film: "Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2"

1. Leki stosowane w leczeniu mięśniaków macicy wstrzymane w obrocie

Jak informuje Ministestwo Zdrowia w opublikowanym komunikacie, GIF wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju następujące produkty lecznicze:

  • Esmya, Ulipristalum, tabletki, 5 mg;
  • Ulipristal Acetate Gedeon Richter, tabletki, 5 mg;
  • Ulimyo, Ulipristali acetas, tabletki, 5 mg
  • Ulipristal Alvogen, Ulipristali acetas, tabletki powlekane, 5 mg.

Ministerstwo Zdrowia zaleca by pacjentki, które stosowały któryś z wymionych leków, zgłosiły się do swojego lekarza.

"Minister Zdrowia wskazuje, iż ww. produkty lecznicze będą niedostępne. W związku z tym pacjentki stosujące ww. produkty lecznicze powinny zgłosić się do lekarzy prowadzących celem ustalenia alternatywnych technologii medycznych możliwych do zastosowania w danym wskazaniu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez resort zdrowia.

2. Kontrowersje wokół octanu uliprystalu

Decyzja GIF jest wynikiem niepokojących doniesień na temat powikłań, które zaobserwowano u części kobiet przyjmujących te środki. Europejska Agencja Leków od paru miesięcy ostrzegała, że stosowanie tych leków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby u pacjentek, które go stosują. W marcu potwierdzono u jednej z pacjentek ciężkie uszkodzenie wątroby, które wymagało przeszczepu organu.

W związku z tym Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii działający przy EMA wydał rekomendację zalecającą, by na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej zawiesić pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tych produktów leczniczych do czasu zakończenia procedury arbitrażowej.

Uliprystal jest syntetycznym hormonem steroidowym. Był stosowany jako antykoncepcja postkoitalna (po stosunku), jak również w przypadku leczenia umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy.

Zobacz także: Fakty i mity o mięśniakach macicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.