Trwa ładowanie...

Leki roślinne w leczeniu chorób wątroby

Podczas 21. konferencji Asian Pacific Association for the Study of the Liver w Bangkoku naukowcy potwierdzili, iż leki roślinne mogą być stosowane nie tylko w profilaktyce chorób wątroby, ale także w ich leczeniu.

spis treści

1. Yidu na WZW typu B

Naukowcy z Uniwersytetu Tradycyjnej Chińskiej Medycyny w Szanghaju przeprowadzili badania na 57 pacjentach cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Część chorych otrzymywała tylko lek przeciwwirusowy, a pozostali dostawali oprócz niego również Yidu, czyli roślinny lek tradycyjnej chińskiej medycyny. Po pół roku badań okazało się, że uczestnicy, którzy otrzymywali dodatkowo lek roślinny mieli mniejsze stężenie DNA wirusa HBV we krwi. Dzięki Yidu, w którego skład wchodzi między innymi chili, układ immunologiczny pacjentów został wzmocniony, przez co skuteczniej walczył z wirusem. Czynność wątroby chorych poprawiła się, a jednocześnie obniżył się poziom dwóch enzymów wątrobowych – AST i ALT.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Sylibinina na WZW typu C

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przetestowali zastosowanie sylibininy stanowiącej główny składnik flawonolignanów pozyskiwanych z ostropestu plamistego w leczeniu chorych z WZW typu C. Substancję tę podawano 27 pacjentom, u których nie sprawdziły się standardowo stosowane leki na wirusowe zapalenie typu C. Przez 15-21 dni otrzymywali oni sylibininę w formie dożylnej. Już po tygodniu leczenia u 17 chorych nie wykryto RNA wirusa, a u 6 pacjentów po 15 dniach. U 5 chorych wirus HCV został całkowicie wyeliminowany.

3. Glicyryzyna na autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Uczeni z uniwersytetu w Chiba w Japonii przeprowadzili eksperyment z udziałem 34 osób cierpiących na autoimmunologiczne zapalenie wątroby. W trakcie badań sprawdzono działanie glicyryzyny stanowiącej składnik lukrecji. 20 pacjentom, u których choroba była we wczesnym stadium, podawano samą glicyryzynę, natomiast u 14 na zaawansowanym etapie zapalenia wątroby glicyryzyna podawana była wspomagająco do terapii kortykosteroidami. Z badań wynika, iż podana odpowiednio wcześnie glicyryzyna powstrzymuje postęp choroby.

Uczestnicy konferencji podkreślają, iż leki roślinne nie zastąpią leków przeciwwirusowych do leczenia WZW typu B i C, ale mogą wspomóc ich działanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Oczyszczający, ziołowy napar na wątrobę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza