Trwa ładowanie...

Lepsze wyniki szczepionki przeciwko czerniakowi

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili III fazę badań klinicznych nad szczepionką przeciwko czerniakowi złośliwemu. Wyniki szczepionki poprawiły się w stosunku do wyników poprzedniej fazy badań: wyższy jest wskaźnik odpowiedzi na lek i dłuższy czas przeżycia bez progresji raka...

spis treści

1. Występowanie czerniaka złośliwego

Czerniak złośliwy to jeden z nowotworów, wśród których notuje się najwyższy wzrost częstości występowania. W samych Stanach Zjednoczonych w 2010 roku zdiagnozowano go u ponad 68 130 ludzi, a z powodu choroby zmarło 8700 osób. U chorych z przerzutami szanse przeżycia 5 lat wynoszą 16%.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Działanie szczepionki przeciwko czerniakowi

Szczepionka przeciwko czerniakowi wykorzystuje układ immunologiczny chorego, który dzięki odpowiedniej stymulacji atakuje komórki nowotworowe bez uszczerbku na zdrowych tkankach. Szczepionka aktywuje cytotoksyczne komórki T, które odpowiedzialne są za odpowiedź immunologiczną organizmu. Dzięki temu komórki te rozpoznają antygeny na powierzchni raka, po czym wydzielają enzymy częściowo rozpuszczające błonę komórek rakowych, co powoduje ich rozpad.

3. Wyniki III fazy badań klinicznych

W trakcie badań klinicznych szczepionkę przeciwko czerniakowi łączono z Interleukiną 2 (IL-2). W testach udział wzięło 185 pacjentów z 21 ośrodków w całych Stanach Zjednoczonych. U chorych zdiagnozowano zaawansowanego czerniaka z powierzchownymi przerzutami. Część pacjentów otrzymywała duże dawki Interleukiny 2, a część ten sam lek w niższych dawkach w połączeniu ze szczepionką. Okazuje się, że w pierwszej grupie wskaźnik odpowiedzi na lek wynosił 6%, a czas przeżycia bez progresji nowotworu – 1,6 miesiąca, podczas gdy w drugiej grupie uzyskano wyniki 16% i 2,2 miesiąca. Po leczeniu szczepionką chorzy przeżywali średnio 17,8 miesiąca, a ci, którzy otrzymywali samą Interleukinę 2 – 11,1 miesiąca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza